Eriobotrya japonica

Yeni dünya

Bakımı

Eriobotrya japonica çok yıllık bir ağaçtır. Geçirgen ve nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Eriobotrya japonica bahçeyol kenarı ve dere kıyısılarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Loquat, Ciruela; Malta eriği, Yeni dünya.

Etimoloji

Cins adı Yunanca yünlü salkım üzüm (Meyvelerin küme halinde görülmesine işaret eder); tür adı ise Latince Japonya anlamına gelir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Rosids
Ordo: Rosales
Familia: Rosaceae
Subfamilia: Amygdaloideae
Tribus: Maleae
Subtribus: Malinae
Genus: Eriobotrya
Raunkiaer: Phanerophyte

Flora of Turkey

Shrub or small tree up to 6 m; shoots pubescent, even at maturity. Leaves lanceolate-oblong to obovate, up to 25 x 7 cm, dentate with the lateral veins ending in the teeth, glabrous above, reddish-brown-tomentose beneath. Panicles up to 17 cm long, broadly pyramidal. Flowers white, 1,5-2 cm diam., fragrant, sessile; calyx tomentose. Fruit pyriform or ellipsoidal, 2-3 cm long , yellow; seeds 1-1,5 cm, ovoid. Fl. 10-1. Cultivated. IV:156.

Literatür

Transactions of the Linnean Society of London 13(1): 102. 1821. (Thunb.Lindl.

Fotoğrafları

Yapısı

Eriobotrya japonica 5 ila 10 metre büyüyebilir. Herdem yeşildir. Yapraklar alternat, basit, 10 ila 25 cm. uzunluğunda, koyu yeşil renkli, yüzeyi derimsi, serrat kenarlı ve kadifemsi tüylerle kaplıdır. Çiçeklerinin kış aylarında açıyor olması ile alışıldık olmayan bir türdür. Çiçekler 2 cm. çapında, beyaz, beş petal’li ve 3 ila 10 çiçek taşıyan panikül halindedir. Çiçekler kokulu bir aromaya sahiptir. Meyveler küme halinde görülür. Ovat, yuvarlak ya da armut biçiminde, 3 ila 5 cm. uzunluğunda, pürüzsüz ya da tüylü, sarı ya da turuncu renklidir. Meyvenin etli kısmı beyaz, sarı ya da turuncu renklidir. Meyvede 1 ila 10 arası ovül görülür. Tohumlar büyük ve kahverengidir. EkimKasımAralık ve Ocak aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Meyveleri yenebilir. Tohumlar zayıf miktarda zehirlidir. Popüler bir öksürük ilacıdır. Yaprakları analjezik, antibakteriyel, antiemetik, antitusif, antiviral, büzücü, idrar söktürücü ve balgam söktürücüdür. Çiçekler balgam söktürücüdür. Meyve hafif büzücü, balgam söktürücü ve yatıştırıcıdır. Kusmanın ve susuzluğun giderilmesinde kullanılır. Analgesic: Aneljezik. Ağrı giderici ilaç. Antibacterial: Antibakteriyel. Bakterileri öldüren ya da üremelerini engelleyen ilaç. Antiemetic: Antiemetik. Kusmayı önleyen ya da durduran ilaç. Antitussive: Öksürük önleyici ilaç. Antiviral: Virüslere karşı etkili ilaç. Astringent: Astrenjan. Damar ya da dokuları büzücü ilaç. Diuretic: Diüretik. İdrar söktürücü ilaç. Ekspektoran: Expectorant. Öksürük ilacı, Balgam söktürücü. Sedative: Sedatif. Sakinleştirici, yatıştırıcı ve rahatlatıcı ilaç.

Yorum yazın