Site icon Kocaeli Bitkileri

Erigeron canadensis (Selvi otu)

Selvi otu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Haşerat kovucu, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Şifaotu › Selvi otu

Dağılımı

Bitki doğal olarak orta ve kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak agresif bir istilacıdır ve dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır. Tohumlar koşullar uygun olduğu sürece çimlenebilir, bitki çok sayıda çiçek başı ve çok sayıda tohum üretir. Rekabet yeteneğinin düşük olmasına rağmen tohum üretme potansiyeli onu başarılı bir istilacı yapar.

Genel bilgiler

30 cm ila 1.5 metre büyüyebilir. Gövde seyrek tüylerle kaplıdır. Yapraklar darca ters mızraksı, sapsız, ince, 2-10 cm. uzunluğunda ve kenarları tırtıklıdır. Çiçek kurulu 1 cm. çapında ve yoğundur. Tohumlar temmuz ila ekim arası olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Kapçık kısa havlıdır. Sorguç kahverengimsi beyaz renklidir. Hem nemli hem de kuru toprakları tolere eder. Tohumlar bahar aylarında doğrudan ekilebilir. Kötü toprak koşullarında hayli bodur kalan bitki, koşullar iyileştiğinde üç metreye kadar uzayabilir.

Gözlem

Tahrip edilmiş araziler, yol kenarı ve tarlalarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Selvi otu, Kanada şifa otu.

Çiçek zamanı

Temmuz-Aralık ayları.

Yükseklik

0-1300 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “tüylü yaşlı adam” anlamına gelir. Meyve zamanı cinse bağlı bazı türlerin sorguçları küresel bir biçimde küme halindedir ve bu durum saçları ağarmış bir başı andırmaktadır. Tür adı Latince “Kanada” anlamına gelir. Özgün tanımda bu, “Habitat in Canada, Virginia, nunc in Europa australi” olarak belirtilmiştir.

Mutfak

Genç yapraklar ve fideler pişirilerek tüketilebilir. Gıda tatlandırıcı olarak kullanılır.

Geleneksel tıp

Demlenerek ishal ve dizanteri tedavisinde kullanılır. Kanamalı hemoroidde etkindir. Antiromatizmal, büzücü, idrar söktürücü, balsamik ve kanama durdurucudur. Soğuk algınlığı vakalarında hapşırmayı teşvik etmek için kullanılır. Adet düzensizliği halinde kökü kaynatılarak çay halinde içilir.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Tütsüsü böcek kovucu olarak kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 863. 1753. L.

Exit mobile version