Erigeron annuus (Hemşin şifaotu)

derleyen:

Özet

Erigeron annuus (Hemşin şifaotu) genelde refüj bölgelerinde görülen ve yaz ortasından güz ortasına kadar çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asterales

Papatya takımı

Asteraceae

Papatyagiller

Erigeron

Şifaotu

Tanımı

Erigeron annuus (Hemşin şifaotu) genellikle 30 ila 150 cm büyüyebilen tek yıllık bir bitkidir. Kök kazık formunda ya da liflidir. Gövde dallı, seyrekçe tüylü ve diktir. Yapraklar tabanda ve gövdede, çoğunlukla mızraksı ya da yumurtamsı, 1,5 ila 8 cm uzunluğunda, 3 ila 20 mm genişliğinde, almaşlı dizilişli, basit, kenarları düz ya da testere dişli ve yeşil renklidir. Kömeç 5 ila 50 adettir. Filariler 2 ila 3 sıra halindedir. Dilsi çiçekler 50 ila 120 arası sayıda ve beyaz renklidir. Disk çiçekleri çok sayıda, minik ve sarı renklidir. Kapçık 1 mm uzunluğunda ve 2 damarlıdır. Güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri ve nemli toprakları tercih eder.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak günümüzde Avrupa ve Asya kıtalarında doğallaşmıştır. [HaritaSinonimler] Yol kenarı, çayır ve tarlalarda görülen bitki umumiyetle haziran ve eylül ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda Kartepe ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde hemşin şifaotu adı ile bilinmektedir. Hemşin şifaotu adının kaynağı, büyük ihtimalle türün Türkiye’de ilk defa Rize’nin Hemşin ilçesinde görülmesi ile ilgilidir. Öte yandan Türkiye’nin doğal bitkisi değildir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca tüylü yaşlı adam anlamına gelir. Meyve zamanı cinse bağlı bazı türlerin sorguçları küresel bir biçimde küme halindedir ve bu durum saçları ağarmış bir başı andırmaktadır. Tür adı Latince tek yıllık anlamına gelir ve açık bir şekilde türün yaşam döngüsüne işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Aster annuus ramosus albus latifolius canadensis”tir.

Gıda

Genç yaprakları haşlanarak tüketilebilir.

Fotoğrafları