Erica arborea (Funda)

Tanımı

1 ila 3 metre arası büyüyebilir. Gövde yoğun biçimde havlıdır. Yapraklar genellikle halkavi dizilişli, iğne benzeri ve koyu yeşil renklidir. Çiçek kurulu yanal sürgünlerin ucunda, 1 ila 5 arası çiçek bulundurur. Bal kokulu beyaz ya da soluk pembe çiçekler çan biçimlidir. Çiçekler erseliktir. -12 dereceye kadar dayanıklıdır. Yaprakları yarım santimetre uzunluğundadır. Genç sürgünlerde tüy görülür.

Türkçe adları

Dilimizde ağaç fundası, süpürge çalısı ve funda adları ile bilinmektedir.

Tıp

İdrar söktürücüdür.

Bilgi

Isıya dayanıklı olması nedeniyle pipo yapımında kullanılır.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi açık değildir. Fundaları tanımlamak için kullanılan Antik Yunanca bir kelimedir. Büyük ihtimalle türlerin süpürge yapımında kullanılması ile ilgilidir. Cinsin Türkçe adı olan funda Latince mahreçlidir, fundo kelimesi bu dilde çok dallı anlamına gelir. Tür adı Latince ağaç gibi anlamına gelir. Türün yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “caule subarboreo tomentoso” olarak belirtilmiştir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Afrika ve Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Çalılık, ormanlık alan ve kayalık yamaçlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Mart ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 900 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın