Eragrostis minor (Bodur yulaf)

derleyen:

Tanımı

50 cm büyüyebilir. Küme halinde bir bitkidir. Gövde dik ya da dirseksi yükselici, yeşil ya da mat yeşil ve pürüzsüzdür. Yaprak kılıfı ülgerli, nadiren tüysüz ve salgılıdır. Dil tüylü, 0,5 ila 1,5 mm uzunluğundadır. Yaprak ayası düz ya da kuruduğunda katlanmış, şeritsi mızraksı, 15 cm uzunluğunda ve 4 mm genişliğinde, sipsivri, tüysüz ya da seyrekçe ülgerlidir. Bileşik salkım 4 ila 15 cm uzunluğundadır. Başakçıklar sarımsı ya da grimsi yeşil ya da yeşilimsi mor renkli, 4 ila 12 mm uzunluğunda ve 5 ila 12 arası sayıda çiçeklidir. Dışkavuz mızraksı ya da yumurtamsıdır. İçkavuz mızraksı ila yumurtamsı ve 1,5 ila 1,8 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Kayalık bölgeler, sulak alanlar, tarlalar ve yol kenarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Haziran ve kasım ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde bodur yulaf adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca aşk çimeni anlamına gelir. Eşeklerin bu bitkileri iştahla tüketmelerine işaret eder. Ancak tek başına bu bağıntı yeterli gözükmüyor. Beri taraftan “er” erken, “era” toprak, “eri” çok ve “eros” aşk anlamına verir. Tür adı Latince küçük anlamına gelir. Türün cins özelinde boyutuna işaret eder.

Fotoğrafları