İçeriğe geç

Equisetum arvense (Tarla atkuyruğu)

Bitkiler › Atkuyruğu takımı › Atkuyruğugiller › Atkuyruğu › Tarla atkuyruğu

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Boya bitkisiAsgari endişe (LC).

Kısır gövdeler yeşil renkli, dallı, 20 ila 90 cm, verimli gövdeler kahverengimsi, basit ve 20 cm büyüyebilir. Bazı gövdeler 20 bölüm barındırabilir. Çiçek açmazlar, sporla ürerler. Mart ve nisan aylarında 15–25 cm boylarında sürgünleri gelişir. Sürgünler Nisandan sonra yeşil rengini alırlar. Gövde içi boş olan bitkinin, 6-15 arası boğumda ince, çam ağacına benzer yaprakları çıkar. –30 dereceye kadar dayanıklıdır. Derinlere inen bir kök sistemine sahiptir ve bu özelliği onu istilacı yapar.

Bitki doğal olarak kuzey yarımkürede yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Tahrip edilmiş araziler ve dere kenarında görülür. Kartepe ve Başiskele ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Tarla atkuyruğu adı ile bilinmektedir.

Sporlar mayıs ve haziran ayları arasında olgunlaşır.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Verimli gövdeler ilk dönemlerinde sebze olarak tüketilir.

İdrar yolları enfeksiyonları, böbrek taşları, genital bölge iltihapları, saçta kepeğe karşı, kanamalar ve kan kusma, romatizmal ağrılar, gut, ağız içi ve bademcik iltihabı, bronşit ve tüberküloz, mide krampları, karaciğer, safra kesesi düzensizliği, eklem, kas romatizması tedavisinde kullanılır. Burun kanaması, kanlı öksürük ve kötü yaraları tedavi etmek için kullanılır. Yatıştırıcı, kanama durdurucu, antiseptik, büzücü, gaz giderici, terletici, idrar söktürücü, süt arttırıcı, hemostatik ve yara iyileştiricidir.

Kökleri zehirlidir. Yüksek dozu zararlıdır.

Saplarından pembe boya elde edilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Equisetum arvense (Tarla atkuyruğu) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/equisetum-arvense/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et