İçeriğe geç

Equisetum arvense (Tarla atkuyruğu)

Tarla atkuyruğu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Boya bitkisiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Atkuyruğu takımı › Atkuyruğugiller › Atkuyruğu › Tarla atkuyruğu

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey yarımkürede yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Kısır gövdeler yeşil renkli, dallı, 20 ila 90 cm, verimli gövdeler kahverengimsi, basit ve 20 cm büyüyebilir. Bazı gövdeler 20 bölüm barındırabilir. Çiçek açmazlar, sporla ürerler. Mart ve nisan aylarında 15–25 cm boylarında sürgünleri gelişir. Sürgünler Nisandan sonra yeşil rengini alırlar. Gövde içi boş olan bitkinin, 6-15 arası boğumda ince, çam ağacına benzer yaprakları çıkar. –30 dereceye kadar dayanıklıdır. Derinlere inen bir kök sistemine sahiptir ve bu özelliği onu istilacı yapar.

Gözlem

Tahrip edilmiş araziler ve dere kenarında görülür. Kartepe ve Başiskele ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Tarla atkuyruğu.

Çiçek zamanı

Mayıs-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “at kuyruğu” anlamına gelir. Cinsin genel görünüme işaret eder. Tür adı Latince “ekili alan” anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in Europae agris, pratis” olarak belirtilmiştir.

Mutfak

Verimli gövdeler ilk dönemlerinde sebze olarak tüketilir.

Geleneksel tıp

İdrar yolları enfeksiyonları, böbrek taşları, genital bölge iltihapları, saçta kepeğe karşı, kanamalar ve kan kusma, romatizmal ağrılar, gut, ağız içi ve bademcik iltihabı, bronşit ve tüberküloz, mide krampları, karaciğer, safra kesesi düzensizliği, eklem, kas romatizması tedavisinde kullanılır. Burun kanaması, kanlı öksürük ve kötü yaraları tedavi etmek için kullanılır. Yatıştırıcı, kanama durdurucu, antiseptik, büzücü, gaz giderici, terletici, idrar söktürücü, süt arttırıcı, hemostatik ve yara iyileştiricidir.

Dioscorides: Suyu burunlardan gelen kanı durdurur. Kaynatılarak dizanteri vakalarında kullanılır. Kanamalı yaralarda kullanılır. Öksürük ve astım vakalarında başvurulur. Yaprakları kaynatılarak fıtık tedavisinde kullanılır.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Saplarından pembe boya elde edilir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 1061. 1753. L.

Bir Yorum Yazın