İçeriğe geç

Epipterygium tozeri (Zar kanat)

Epipterygium tozeri

Zar kanat


Anahtar kelimeler: Kara yosunları.

Dolaşım

Bitkiler › Ilımık takımı › Ilımıkgiller › Zarkanat › Zar kanat

Dağılımı

Gövdeleri kırmızımsı, 5 mm uzunluğunda, dağınık ya da gevşek kümeler halinde bir bitkidir. Soluk yeşil renkli ve hafifçe kırmızı bezeli sürgünlere sahiptir. Parlak yapraklar iki farklı boya sahiptir; büyük yanal yapraklar 2 ila 3 mm uzunluğunda genişçe yumurtamsı, küçük dorsal yapraklar sivri ve mızraksıdır. Kapsül nadiren görülür, yumurtamsı ila armut şeklinde, hafifçe sarkıktır. Gövdenin tabanında yumurtamsı ya da küresel yumrucuklar sıklıkla üretilir. Kapsüller Nisan ve Haziran ayları arasında olgunlaşır.

Genel bilgiler

Kuruduğunda beyazımsı gri renklidir. Sürgünler küme halinde, 1 cm uzunluğundadır. Genişçe yumurtamsı olan yapraklar 0,75 ila 1,25 mm uzunluğundadır ve ucu klorofilden yoksundur. Kosta yaprağın ötesine geçer. Kapsül kısa silindirik, sarkık, tabanda geniş ve koyu kırmızı ila siyah renklidir. Seta 1 cm uzunluğundadır. Kapsüller sonbahar ila ilkbahar ayları arasında olgunlaşır. Kuraklığa dayanıklıdır ve kirli havayı tolere edebilmesi sayesinde kent içinde de görülür.

Gözlem

Yol kenarı, dere kıyısı ve orman sınırlarında görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Boz ılımık.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca küçük kanat üzerinde anlamına gelir. Küçük dorsal yapraklara işaret eder. Tür adı Latince John Savery Tozer’a anlamına gelir. 1790 – 1836 yılları arasında yaşamış Britanyalı bitki bilimcidir.

Fotoğrafları

Literatür

Öfversigt af Förhandlingar: Kongl. Svenska Vetenskaps-Akademien 21(10): 577. 1864[1865]. (Grev.) Lindb.

Bir Yorum Yazın