Epipactis helleborine (Bindallı çiçeği)

Tanımı

40 ila 100 cm büyüyebilir. Seyrek ya da yoğun biçimde havlıdır. Yapraklar 3 ila 10 arası sayıda, dairesel, eliptik ila darca mızraksı, 4 ila 18 cm uzunluğunda ve 1,5 ila 8,5 cm genişliğindedir. Çiçek kurulu gevşek ya da hafifçe yoğun ve genellikle tek taraflıdır. Çiçek bırahteleri yayılıcı, şeritsi ila darca mızraksı, 10 ila 40 mm uzunluğunda ve genellikle çiçekleri aşar. Çiçekler 15 ila 50 arası sayıda, küçük, çanak yaprak yeşilimsi ve genellikle mor lekelidir. Kapsül ters oval, 9 ila 14 mm uzunluğunda ve yoğun havlıdır.

Gözlem bilgileri

Kuzey Afrika ile Avrupa’dan Çin’e kadar olan bölgede doğal olarak yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Genellikle ormanlık alanlar ile çalılıklarda görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir. Haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde bindallı çiçeği adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Yunanca yukarıda büyüyen anlamına gelir. İlk defa Theophrastus tarafından kullanılmıştır ve bitkilerin süt kesici özelliklerine işaret etmektedir. Tür adı Yunanca hayvan gıdası anlamına gelir. Geyik gibi bazı otçul vahşi hayvanların bu orkidelerle beslenmesine işaret eder. Bitkinin, düğünçiçeğigiller ailesine bağlı Helleborus cinsi ile bir ilgisi bulunmamaktadır ancak iki bitkinin ortak özelliği vahşi hayvanlar tarafından tüketilmeleridir.

Bilgi

Tozlayıcı arıları çekmek için nektar üretir, bu nektar tozlayıcılar üzerinde sarhoş edici etkiye sahiptir. Orkidenin dudak tabanı et rengindedir ve yavrularını diğer böceklerle besleyen yırtıcı arıları kendine çeker. Arı orkideye geldiğinde çiçekteki minik mantarlara da temas eder ve nektarla mantar birleşerek sarhoş edici etki oluştururlar. Sarhoş olan arı çiçekten uzun süre (ayılana kadar 😊) ayrılamaz, bu arada bitkinin tozlaşması başarı ile tamamlanır.

Fotoğrafları