Epimedium pubigerum (Keşiş külahı)

derleyen:

Tanımı

20 ila 70 cm büyüyebilir. Kökten çıkan yapraklar 9 yumurtamsı yaprakçıklı, tabanda derince yüreksi, genellikle 8 cmden daha uzun değil ve seyrek dişli kenarlıdır. Gövde yaprakları 1 ya da 2 adettir ve kökten çıkan yapraklara benzerler. Ancak genellikle seyrek yada yoğun tüylüdürler. Çiçekler 8 ila 12 mm uzunluğundadır. Dış çanak yapraklar pembe, iç çanak yapraklar beyaz renklidir. Gölgeli bölgeleri ve nemli toprakları tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Balkanlar ve Kafkasya’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Ormanlık alanlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde tekeotu ve keşiş külahı adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca çançiçeği (Campanula) üzerinde anlamına gelir. Cinse bağlı bazı bitkilerin parazit doğalarına işaret eder. Cinsin Türkçe adı olan keşişkülahı ise cinsin İngilizce yaygın adlarından biri olan bishop’s hatin tercüme edilmesi ile oluşturulmuş gözükmektedir. Cinsin çiçek yapısına işaret eder, bazı türlerde mahmuz çanak yaprakları aşar ve mitre adı verilen Hristiyan din adamlarının taktığı şapkaya benzer. Tür adı Latince tüy taşıyan anlamına gelir. Sapların tüylü olmasına işaret eder.

Fotoğrafları


Yorumlar

  1. mehmet tosunoğlu avatarı
    mehmet tosunoğlu

    Tanimadığım bir eczacı yanayakıla arıyordu onu.Çoğaltacakmış.Afrodiziyakmış vs..

    1. Ben de bir aktardan işitmiştim afrodizyak etkisi olduğunu. Ancak ben geleneksel tıpta sadece Epimedium alpinum türüne rastladım.

Görüşünüzü Yazın