Epilobium dodonaei (Çayır gülü)

derleyen:

Tanımı

Sağlam yapılı ve dallı çok yıllık bir bitkidir. Gövde 30 ila 85 cm uzunluğunda ve kıvrık tüylüdür. Yapraklar şeritsi, 2 ila 3 cm uzunluğunda, 0,3 cm genişliğinde, kenarları düz ya da hayli belirsiz biçimde dişçikli ve seyrekçe yayılıcı havlıdır. Çiçek durumu gevşek bileşik bir salkımdır. Çiçekler tomurcuk zamanı diktir. Taç yaprak 14 ila 16 mm uzunluğunda ve koyu pembe ya da mor renklidir. Boyuncuk ercik ile aynı uzunluktadır. Kapsül 5 ila 6 cm uzunluğundadır. Tohumlar sivilcelidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’dan İran’a kadar olan bölgede yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler] Alpin çayırlar, kayalık yamaçlar ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. Başiskele ilçesinde gözlemlenmiştir. Ağustos ve eylül ayları arasında çiçek açar. 1100 ila 1500 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde çayır gülü adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Yunanca lob üzerinde anlamına gelir. Taç yapraklarının yumurtalığın üzerinde olmasına işaret eder. Tür, 29 Haziran 1517 – 10 Mart 1585 tarihleri arasında yaşamış Flaman bitkibilimci Rembert Dodoens‘e adanmıştır. Bilim insanı eserlerinde, adının Latinize edilmiş hali olan Rembertus Dodonaeus‘u kullanıyordu.

Fotoğrafları