İçeriğe geç

Epilobium angustifolium (Yakı otu)

Yakı otu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Asgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Mersin takımı › Yakıotugiller › Yakıotu › Yakı otu

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey yarımkürede yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Bazı kaynaklarda Chamerion angustifolium olarak geçmektedir. 50 cm ila 2,5 metre uzayabilen dik ve pürüzsüz gövdede, dağınık ve birbiri ardına sıralı yapraklar görülür. Yapraklar mızrak biçimli ve damarlıdır. Çiçekler dört adet pembe-eflatun taç yaprak taşır. Tohumların ipeksi tüyleri olur. Yapraklarının damarlı yapısı benzersizdir. Tohumlar ağustos ve ekim arasında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. -20 dereceye kadar dayanıklıdır. Tohumlar bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir. 5 ila 10 arası bitkiler halinde gruplandırılmalıdır. Her bir bitki arasında yarım metre açıklık bırakılmalıdır.

Gözlem

Alpin çayırlar, kayalık yamaçlar ve ormanlık alanlarda görülür. Başiskele, Gölcük ve Kartepe ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Yakı otu.

Çiçek zamanı

Haziran-Ağustos ayları.

Yükseklik

800-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Yunanca “lob üzerinde” anlamına gelir. Taç yapraklarının yumurtalığın üzerinde olmasına işaret eder. Tür adı Latince “dar yapraklı” anlamına gelir. Türün yaprak yapısına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Epilobium foliis lanceolatis, integerrimis”tir.

Mutfak

Genç sürgünleri yenilebilir. Yaprakları salatalara eklenir. C ve pro-A vitamini bakımından zengindir. Geleneksel Rus çayı bu bitkinin yapraklarından yapılmaktadır. Haşlanarak tüketilirse sağlıklı bir sebzedir, A ve C vitaminleri için iyi bir kaynaktır.

Geleneksel tıp

İltihapla savaşıcı, spazm çözücü, sıkıştırıcı, yatıştırıcı, deriyi yumuşatıcı, laksatif ve toniktir. İshal tedavisinde, mukus kolit ve irritabl bağırsak sendromunda kullanılır. Almanya ve Avusturya’da prostat sorunlarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Yapraklardan yapılmış merhem çocuklarda cilt problemlerini yatıştırmak için kullanılmıştır. Yapraklardan ve köklerden yapılan bir çay, dizanteri ve karın krampları için geleneksel olarak kullanılır. Soyulmuş köklerden yapılmış lapa; haşere ısırıkları, yanıklara, ciltte yaralar, şişme ve haşlanmalara uygulanır.

Dioscorides: Kökü vahşi hayvanların evcilleştirilmesinde kullanılır. Yara gidericidir.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Yüzü ve elleri soğuktan korumak için kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 347. 1753. L.

Bir Yorum Yazın