İçeriğe geç

Elaeagnus pungens (Süs iğdesi)

Süs iğdesi


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiSüs bitkisi, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Gül takımı › İğdegiller › İğde › Süs iğdesi

Dağılımı

Bitki doğal olarak Uzakdoğu’da yayılış gösterir ancak peyzaj bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır.

Genel bilgiler

7 metre büyüyebilir ve 4 metre genişliğe erişebilir. Gövdede 8 cmye kadar uzayabilen dikenler bulunur. Her dem yeşildir. Yapraklar almaşlı dizilişli, 10 cm uzunluğunda ve 5 cm genişliğindedir. Yaprak altı gümüşi beyaz renklidir ve kahverengi benekler görülür. Çiçekler üçe kadar küme halinde görülür. Bunlar sarımsı ya da beyaz renkli olup hoş kokuludur. Meyve tek tohumlu, 1,5 cm uzunluğunda, kırmızımsı ve gümüş lekelidir.

Gözlem

Park ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Süs iğdesi.

Çiçek zamanı

Ekim-Ocak ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “bataklık” ve “saf” anlamına gelir. Normalde bataklıklarda görülen ve saf beyaz renkli çiçek kümeleri bulunan Salix eleagnos (iğde söğütü) türünü tanımlamak için kullanılmıştır, iğdeler ile iğde söğüdü arasındaki yüzeysel benzerliğe işaret eder. Tür adı Latince “delici” anlamına gelir. Dallardaki sivri çıkıntılara işaret eder. Özgün tanımda bu “ramulis spinescentibus” olarak belirtilmiştir.

Mutfak

Meyve ve tohumları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Meyve A, C ve E vitaminleri bakımından zengindir. Meyvelerinden şerbet yapılır.

Geleneksel tıp

Yapraklar ve gövdeler astım, öksürük, ishal, hemoroit tedavisinde kullanılır. Tohumları ishal vakalarında kullanılır. Kök büzücüdür ve yaralara, kaşıntılı cilde uygulanır.

Fotoğrafları

Literatür

Systema Vegetabilium. Editio decima quarta 164. 1784. Thunb.

Bir Yorum Yazın