İçeriğe geç

Elaeagnus angustifolia (İğde)

İğde


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiKozmetik.

Dolaşım

Bitkiler › Gül takımı › İğdegiller › İğde › İğde

Dağılımı

Bitkinin Türkiye’nin doğal bitkisi olup-olmadığı kesin değildir. Ortaasya orijinli olması ve Türklerin Anadolu’ya göçleri sırasında taşınmış olması muhtemeldir.

Genel bilgiler

7 metre büyüyebilir. Gövde, tomurcuklar ve yapraklar gümüş renkli pullarla kaplıdır. Genç dallar gümüşî olgun dallar ise kahverengidir. Yapraklar almaşlı dizilişli, mızraksı ila dikdörtgensi mızraksı, 4 ila 9 cm uzunluğunda ve 1 ila 2,5 cm genişliğinde ve pürüzsüz kenarlıdır. Çiçekler aromatik, 1 ila 3 arası kümeler halinde, 1 cm uzunluğunda ve dört loblu krem sarısı çanaklıdır. Meyveler yumuşak ve kuru bir dokudadır. Tohumlar ağustos ve eylül aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir.

Gözlem

Yol kenarı, bahçeler ve dere kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kuş iğdesi, İğde, Çalıgaga, Pışat, Puşat, Yabani iğde.

Çiçek zamanı

Mayıs-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “bataklık” ve “saf” anlamına gelir. Normalde bataklıklarda görülen ve saf beyaz renkli çiçek kümeleri bulunan Salix eleagnos (iğde söğütü) türünü tanımlamak için kullanılmıştır, iğdeler ile iğde söğüdü arasındaki yüzeysel benzerliğe işaret eder. Tür adı Latince “dar yapraklı” anlamına gelir. Türün yaprak yapısına işaret eder ve bu özgün tanımda “foliis lanceolatis” olarak belirtilmiştir.

Mutfak

Meyveleri ve tohumları çiğ ya da pişirilerek yenilebilir. Meyvelerden tatlı ve şerbet yapılır.

Geleneksel tıp

Romatoid artrit ve eklem ağrıları için kullanılır. Tohumlardan elde edilen yağ, nezle ve bronşiyal tedavisinde kullanılır.

Muyîddin Mehî: Kusmayı engeller. Öksürüğe faydalıdır.

Biliyor musunuz?

Çiçeklerinden elde edilen yağ parfüm yapımında kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 121. 1753. L.

Bir Yorum Yazın