Elaeagnus angustifolia

İğde

Bakımı

Elaeagnus angustifolia çok yıllık bir ağaçtır. Geçirgen ve nemli ya da kuru toprağı, güneşli bölgeleri tercih eder. Donlara ve kuraklığa dayanıklıdır.

Yetiştirme

Elaeagnus angustifolia dere kıyısıbahçe ve yol kenarında görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Oleander, Russian olive, Oleaster, Silver berry, Wild olive; Kuş iğdesi, İğde, Çalıgaga, Pışat, Puşat, Yabani iğde.

Etimoloji

Cins adı Yunanca zeytin ağacı ve hayıt; tür adı ise Latince dar yapraklı anlamına gelir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Rosids
Ordo: Rosales
Familia: Elaeagnaceae
Genus: Elaeagnus
Raunkiaer: Phanerophyte

Literatür

Species Plantarum 1: 121. 1753. L.

Fotoğrafları

Yapısı

Elaeagnus angustifolia 7 metre büyüyebilir. Stem, tomurcuklar ve yapraklar gümüş renkli pullarla kaplıdır. Genç dallar gümüşî olgun dallar ise kahverengidir. Yapraklar alternat, lanseolat ila oblong-lanseolat, 4 ila 9 cm. uzunluğunda ve 1 ila 2,5 cm. genişliğinde ve pürüzsüz kenarlıdır. Çiçekler aromatik, 1 ila 3 arası kümeler halinde, 1 cm. uzunluğunda ve dört loblu krem sarısı kalikslidir. Meyveler yumuşka ve kuru bir dokudadır. Tohumlar Ağustos ve Eylül aylarında olgunlaşır. Çiçekler hermafrodit’tir. Mayıs ve Haziran aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Meyveleri yenilebilir. Romatoid artrit ve eklem ağrıları için kullanılır. Tohumlardan elde edilen yağ, nezle ve bronşiyal tedavisinde kullanılır. Febrifuge: Febrifüj. Ateş düşürücü ilaç. Pectoral: Öksürük kesici ilaç.

Flora of Turkey

Shrub or tree to 7 m, ± spiny, new growth and leaves covered with silvery scales. Leaves 2-8 x 1-3 cm. Flowers emerging ± with leaves. Perianth silvery outside, yellow within, 8-10 mm, strongly scented. Fruit elliptic-oblong, 10-20(-30) x 6-12(-20) mm, reddish-brown. Fl. 4-6. Streams and river-banks (cultivated throughout its Turkish range), s.l.-3000 m. Doubtfully native in Turkey, but widely cultivated and naturalised near watercourses. Possibliy originating from C. Asia. VII:534.

Yorum yazın