İçeriğe geç

Echium vulgare (Engerek otu)

Bitkiler › Hodan takımı › Hodangiller › Engerekotu › Engerek otu

Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Zehirli bitki, Boya bitkisiAvrupa-Sibirya elementi.

30 ila 80 cm büyüyebilir. Gövde genellikle dalsızdır. Yapraklar sert, tüylü ve ters mızraksıdır. Çiçekler ilk açtığında pembedir sonra canlı maviye döner. Polenler mavidir ancak ercik iplikçikleri kırmızıdır. Tohumlar ağustos ve ekim arası olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Güneşli bölgeleri tercih eder. Derin bir kök sistemine sahiptir. Tohumlar 15 derece 2 ila 3 haftada olgunlaşır. Popüler bir süs bitkisidir. Güneşli bölgeleri ve kuru geçirgen toprakları tercih eder.

Bitki doğal olarak batı Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir. Günümüzde dünyanın büyük bölümüne işgalci tür olarak giriş yapmıştır. [Harita|Herbaryum]

Tahrip edilmiş araziler, yamaçlar ve yol kenarında görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Engerek otu adı ile bilinmektedir.

Mayıs ve eylül ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Genç yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Ispanak ikamesi olarak kullanılır. Doğranarak salatalara eklenir. Bunların cinsel isteği arttırdığı rapor edilir.

Yılan zehrine karşı panzehir olduğu sanılmaktadır. Terletici ve idrar söktürücüdür. Yaprak ve çiçekli gövdeler öksürük giderici, yatıştırıcı, terletici, idrar söktürücü ve afrodizyaktır. Demlendiğinde ateş, baş ağrısı ve göğüs ağrılarına iyi gelir. Çıban tedavisinde suyu ilgili bölgeye uygulanır.

Yapraklar zehirlidir. Yaprak ve gövdeler şiddetli dermatite neden olur. At ve diğer otçul hayvanlar için zehirlidir ve karaciğer hasarına neden olur.

Kökünden kırmızı boya elde edilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Echium vulgare (Engerek otu) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/echium-vulgare/ Erişim tarihi: 7 February 2023

“Echium vulgare (Engerek otu)” hakkında 4 yorum

  1. Yapraklar yenilebilir yazmışsınız, alttaki metinde de zehirlidir yazmışsınız. Şimdi bunun yaprakları zehirli mi, değil mi?

    1. Eksik bilgi olduğunu kabul ediyorum, buna ayrıca değinmek gerekliydi. Site çok sayıda kaynaktan derlenen bilgilerden oluşturuldu. Yapraklarının zehirli olduğuna da yenilebilir olduğuna da dair bilgiler mevcut. Bu durumda en iyisi uzak durmak olacaktır.

Bir Yorum Yazın