Echium italicum (Ayıkulağı)

derleyen:

cins:

Tanımı

1 metreye kadar büyüyebilir. Gövde dik, dalsız ve kıllıdır. Taban yaprakları mızraksıdır ve 20 ila 35 cm uzunluğa erişebilir. Piramit biçimiyle rahatlıkla ayırt edilebilir. Gövde yaprakları dar ve eliptiktir, yoğun tüyle kaplıdırlar. Taç soluk mavi, pembe, leylak ya da beyaz renklidir. Rozet çapı hayli büyüktür. Meyveler dikdörtgensidir. Tohumlar bahar aylarında ekilebilir. Fideler 4 ila 6 hafta arasında belirir. Bitki, genellikle tohum aşamasından itibaren yirmi dört ay sonra çiçek açmaya başlar.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Tahrip edilmiş araziler, yamaçlar ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde ayı kulağı, bal çiçeği, tilki kuyruğu ve kurt kuyruğu adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca engerek anlamına gelir. Cinsin, yılan ısırığına karşı panzehir olarak kullanılmasına atıftır. Dioscorides, cinsin çiçeklerinin engereğin başına benzediğini kaydeder. Tür adı Latince İtalya anlamına gelir. Türün tip yerine işaret eder ve bu özgün tanımda “Habitat in Anglia, Italia” olarak belirtilmiştir.

Gıda

Yaprakları sebze çorbalarında kullanılır. Genç sürgünleri haşlanarak ya da buharda pişirilerek tüketilir.

Tıp

Bitkinin kırmızı renkli kök preparatları geleneksel olarak özellikle yanıkların ve yaraların tedavisinde çare olarak kullanılmaktadır. Kökleri yara iyileştirici olarak kullanılır.

Fotoğrafları


Yorumlar

  1. Trabzon Düzköy Yaylası çayırlarında çok yaygın olarak bulunmaktadır.

Görüşünüzü Yazın