Echinopsis oxygona (Kaynana topuzu)

Tanımı

Yarım metre çapı aşan kümeler oluşturur. Çiçekler 15 ila 20 cm uzunluğundaki bir tüp üzerinde, pembe renkli, hoş kokulu ve bitki gövdesinden daha iridir. Bitki çok sayıda çiçek açar ancak her bir çiçeğin ömrü tek gündür. Gövde, 10 ila 15 cm çapında, 30 cm yüksekliktedir ve başlangıçta küresel iken zamanla uzatılmış ve silindirik forma bürünebilir. Gövdedeki omurgalar 11 ila 18 arası sayıdadır ve bunlar tabanda daha geniştir. Dikenler 2,5 cm uzunluğunda, kalın, sert ve kahverengi ila siyahımsı renklidir. Meyve yeşil renkli, 4 cm uzunluğunda ve 2 cm çapındadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Güney Amerika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın ılıman bölgelerinde yetiştirilmektedir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Bahçe ve saksılarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Temmuz ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kirpi gibi anlamına gelir. Cinsin gövdelerinde görülen çok sayıda dikene işaret eder. Tür adı Antik Yunanca keskin açılı anlamına gelir. Türün gövde yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “subglobosus 14 angularis, costis acutis repandis” olarak belirtilmiştir.

Türkçe adları

Dilimizde kaynana topuzu adı ile bilinmektedir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın