Echinops sphaerocephalus (Şeytanarabası)

Tanımı

1 metre büyüyebilir. Gövde gri, dik, basit ila dallı, kırışık ve tüylüdür. Gövde yaprakları büyük, yumuşak, keskin dikenli, keskin loblu ve yeşil renklidir. Bunların üst yüzeyindeki tüyler yapışkan, alt yüzeyindeki tüyler ise beyazdır. Çiçek çapı 6 cm kadar olabilir. Tohumlar eylül ve ekim aylarında olgunlaşır. Filariler 13 ila 20 arası sayıdadır. Taç soluk mavi ila beyaz renklidir. Kapçık 5 mm uzunluğundadır. Güneşli bölgeleri ve geçirgen toprakları tercih eder. Gövde yoğun biçimde salgılı tüylü ve dış filariler başçıklı salgılı tüylüdür.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrasya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Kayalık bölgeler, yol kenarı ve orman açıklıklarında görülür. Karamürsel ilçesinde gözlemlenmiştir. Temmuz ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde şeytan arabası adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kirpi kafalı anlamına gelir. Cinsin küresel çiçek başlarına işaret eder. Tür adı Antik Yunanca küresel başlı anlamına gelir. Çiçek başlarına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Carduus sphaerocephalus latifolius vulgaris”tir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın