Echinops ritro (Topuz)

Tanımı

40 ila 60 cm büyüyebilir. Gövde genellikle birkaç adet, çok dallı, ince, yoğun beyaz tüylüdür. Yapraklar derimsi, dar üçgensi ila dikdörtgensi eliptiktir. Çok sayıda çiçek başı görülür. 2,5 ila 4,5 cm uzunluğunda mavi renkli çiçekler görülür. Filariler 16 ila 33 adet ve çıplaktır. Taç açık ila koyu mavi renklidir. Kapçık 6 mm uzunluğundadır. Çiçekler erseliktir. Güneşli bölgeleri ve geçirgen toprakları tercih eder. Kuraklığa dayanıklıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa ve batı Asya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Kayalık bölgeler, tarlalar ve çalılıklarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Temmuz ve ekim ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Tıp

Kökü iltihap giderici ve süt arttırıcıdır. Emziren annelerde meme şişkinliği hallerinde başvurulur.

Bilgi

Erozyon kontrolünde kullanılır.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kirpi kafalı anlamına gelir. Cinsin küresel çiçek başlarına işaret eder. Tür adı Latince geriye dönük anlamına gelir. İsim, Echinops türlerini tanımlamak için geleneksel olarak kullanılmıştır. İkili adlandırma öncesi adı “Ritro floribus caeruleis”tir.

Türkçe adları

Dilimizde topuz ve mavi dünya adları ile bilinmektedir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın