İçeriğe geç

Echinochloa crus-galli (Darıca)

Darıca


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Asgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Buğday takımı › Buğdaygiller › Darıcan › Darıca

Dağılımı

Bitki doğal olarak tropikal Asya’da yayılış gösterir. Günümüzde dünyanın büyük bölümüne dağılmıştır en zararlı işgalci türler arasında yer alır.

Genel bilgiler

80 ila 150 cm uzayabilir. Gövde dik ya da yatık ve tabandan dallıdır. Yapraklar düz, tüysüz, uzatılmış, 30 ila 50 cm uzunluğunda ve 1 ila 2 cm genişliğinde, pürüzlüdür. Dil görülmez. Yaprak kılıfı pürüzsüz, en alttaki genellikle kırmızımsıdır. Bileşik salkım 8 ila 30 cm uzunluğunda, yeşil ya da mor renkli, hafifçe sarkık, yoğun dallı, dallar 5 cm uzunluğunda ve dik ya da yükselicidir. Başakçık 3 ila 4 mm uzunluğunda, oval, sıklıkla uzun kılçıklı, soluk yeşil ila soluk mor renklidir. Salkım yayılıcı, yükselici ya da yaslanıcıdır. Tohumlar eylül ve ekim aylarında olgunlaşır. Tek bir bitki 40.000 tohum üretebilir.

Gözlem

Nemli bölgeler, tarlalar ve bahçelerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Darıca otu, Darıca, Darıcan.

Çiçek zamanı

Haziran-Ekim ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “kirpi gibi” anlamına gelir. Cinsin çiçek kuruluna işaret eder. Tür adı Latince “horoz ayağı” anlamına gelir. Türün çiçek kurulunun yapısına işaret eder.

Mutfak

Tohumları pişirilerek tüketilebilir. Tohumları kavrularak kahve gibi içilir.

Geleneksel tıp

Kanama, dalak sorunu, kanser ve yaraların tedavisinde kullanılır. Dalak için etkili bir toniktir. Kökü kaynatılarak hazımsızlık sorunlarında kullanılmıştır.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Essai d’une Nouvelle Agrostographie 1: 53, 161, 169, pl. 11, f. 2. 1812. (L.) P.Beauv.

Bir Yorum Yazın