Echinochloa crus-galli (Darıca)

Bitkiler › Buğday takımı › Buğdaygiller › Darıcan › Darıca

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Asgari endişe (LC).

80 ila 150 cm uzayabilir. Gövde dik ya da yatık ve tabandan dallıdır. Yapraklar düz, tüysüz, uzatılmış, 30 ila 50 cm uzunluğunda ve 1 ila 2 cm genişliğinde, pürüzlüdür. Dil görülmez. Yaprak kılıfı pürüzsüz, en alttaki genellikle kırmızımsıdır. Bileşik salkım 8 ila 30 cm uzunluğunda, yeşil ya da mor renkli, hafifçe sarkık, yoğun dallı, dallar 5 cm uzunluğunda ve dik ya da yükselicidir. Başakçık 3 ila 4 mm uzunluğunda, oval, sıklıkla uzun kılçıklı, soluk yeşil ila soluk mor renklidir. Salkım yayılıcı, yükselici ya da yaslanıcıdır. Tohumlar eylül ve ekim aylarında olgunlaşır. Tek bir bitki 40.000 tohum üretebilir.

Bitki doğal olarak tropikal Asya’da yayılış gösterir. Günümüzde dünyanın büyük bölümüne dağılmıştır en zararlı işgalci türler arasında yer alır. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Nemli bölgeler, tarlalar ve bahçelerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Darıca otu, Darıca ve Darıcan adları ile bilinmektedir.

Haziran ve ekim ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Tohumları pişirilerek tüketilebilir. Tohumları kavrularak kahve gibi içilir.

Kanama, dalak sorunu, kanser ve yaraların tedavisinde kullanılır. Dalak için etkili bir toniktir. Kökü kaynatılarak hazımsızlık sorunlarında kullanılmıştır.

Yüksek miktarda nitrat depolayarak hayvanların zehirlenmesine neden olabilir. Topraktaki azot değerini düşürerek mahsule zarar verir.