Echinochloa colonum (Cinek)

Bitkiler › Buğday takımı › Buğdaygiller › Darıcan › Cinek

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Neofit bitki.

Bazı kaynaklarda Echinochloa colona adı ile geçmektedir. Tek yıllık bir bitkidir. Gövde 60 cm uzunluğunda, dik ya da yatık ve sıklıkla en alttaki boğumdan köklenicidir. Yapraklar çoğunlukla çıplak ve 2 ila 8 mm uzunluğundadır. Dil görülmez. Çiçek kurulu diktir. Salkımlar 2 ila 3 cm uzunluğundadır. Başakçıklar 2 ila 3 mm uzunluğunda, minikçe tüylü ve yeşil ya da mor renklidir. En alttaki dışkavuz 1 ila 2 mm uzunluğunda ve üç damarlı; en üstteki dışkavuz ise başakçık ile aynı uzunlukta ve beş damarlıdır. En alttaki içkavuz, en üstteki dışkavuza benzer, çıplak ve parlaktır.

Bitki doğal olarak tropikal Asya’da yayılış gösterir. Günümüzde yem bitkisi olarak çeşitli bölgelerde yetiştirilmektedir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Nemli bölgeler, tarlalar ve bahçelerde görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Cinek ve Benekli darıcan adları ile bilinmektedir.

Mayıs ve eylül ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Tohumları pişirilerek tüketilebilir. Tohumları öğütülerek lapa halinde tüketilebilir. Genç sürgünler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Pirinç pilavına eklenir.

Tüketilmesi halinde kalp sağlığına yararlı olduğu rapor edilmektedir. C vitamini bakımından zengindir. Sindirim sistemine faydalıdır. Diyabet hastalarına önerilir. Kilo verdiricidir. Kabızlık tedavisinde kullanılır. Kökü kusturucudur. Yara iyileştirici ve antiseptik özelliği vardır.