İçeriğe geç

Echinochloa colona (Cinek)

Echinochloa colona

Cinek


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Buğday takımı › Buğdaygiller › Darıcan › Cinek

Dağılımı

Bitki doğal olarak tropikal Asya’da yayılış gösterir. Günümüzde yem bitkisi olarak çeşitli bölgelerde yetiştirilmektedir.

Genel bilgiler

Tek yıllık bir bitkidir. Gövde 60 cm uzunluğunda, dik ya da yatık ve sıklıkla en alttaki boğumdan köklenicidir. Yapraklar çoğunlukla çıplak ve 2 ila 8 mm uzunluğundadır. Dil görülmez. Çiçek kurulu diktir. Salkımlar 2 ila 3 cm uzunluğundadır. Başakçıklar 2 ila 3 mm uzunluğunda, minikçe tüylü ve yeşil ya da mor renklidir. En alttaki dışkavuz 1 ila 2 mm uzunluğunda ve üç damarlı; en üstteki dışkavuz ise başakçık ile aynı uzunlukta ve beş damarlıdır. En alttaki içkavuz, en üstteki dışkavuza benzer, çıplak ve parlaktır.

Gözlem

Nemli bölgeler, tarlalar ve bahçelerde görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Cinek, Benekli darıcan.

Çiçek zamanı

Mayıs-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “kirpi gibi” anlamına gelir. Cinsin çiçek kuruluna işaret eder. Tür adı Latince “sömürgeci/yerleşik/çiftçi” gibi anlamlara gelir. Olasılıkla türün yayılıcı karakterine işaret eder.

Mutfak

Tohumları pişirilerek tüketilebilir. Tohumları öğütülerek lapa halinde tüketilebilir. Genç sürgünler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Pirinç pilavına eklenir.

Geleneksel tıp

Tüketilmesi halinde kalp sağlığına yararlı olduğu rapor edilmektedir. C vitamini bakımından zengindir. Sindirim sistemine faydalıdır. Diyabet hastalarına önerilir. Kilo verdiricidir. Kabızlık tedavisinde kullanılır. Kökü kusturucudur. Yara iyileştirici ve antiseptik özelliği vardır.

Fotoğrafları

Literatür

Hortus Regius Botanicus Berolinensis 2: 209. 1833. (L.) Link

Bir Yorum Yazın