Echeveria secunda (Aşkın gözyaşları)

derleyen:

Tanımı

15 cm büyüyebilir ve yine 15 cm genişliğe ulaşabilir. Gövde kısa ve sürünücüdür. Yapraklar çok sayıda, mavimsi yeşil renkli, dışbükey, kaşıksı, yayılıcı, sapsız, kalın ve etli, küme halinde ve gövdeye gevşekçe dizilidir. Çiçek gövdesi yuvarlak, tozsu pembe renkli ve 10 ila 12 arası sayıda çiçeklidir. Bırahteler küçük ve etli, yumurtamsı sipsivri ve uçları pembe bezelidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Meksika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle ılıman kuşaklarda da yetiştirilmektedir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Kocaeli’nde bahçe ve saksılarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Temmuz ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde aşkın gözyaşları adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince Atanasio Echeverría y Godoy’a anlamına gelir. 1771 – 1803 yılları arasında yaşamış Meksikalı doğa bilimci ve bitki ressamı. 32 yaşında ölen bilim insanın adı bu cinse verilerek ölümsüzleştirilmiştir. Tür adı ise Latince tek taraflı anlamına gelir. Bitki bilim terimidir ve parçaların (örneğin çiçeklerin) aynı yöne bakmasına işaret eder. Özgün tanımda bu “terminating in a unilateral, deflexed, raceme, of about ten or a dozen flowers” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları