Site icon Kocaeli Bitkileri

Ebenaceae (Abanozgiller)

Diospyros lotus

Diospyros lotus: 30/09/2020; Kocaeli Kent Ormanı; 354 m.; ormanlık. © Hüseyin Cahid Doğan

Özet

Ebenaceae (Abanozgiller) ahşabı ve/veya meyvesi nedeniyle ekonomik değeri yüksek çok sayıda türü barındıran bir ailedir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Ericales

Funda takımı

Tanımı

Ebenaceae (Abanozgiller) ağaç ya da çalılardan oluşan bir ailedir. Gövde sıklıkla siyah renklidir. Yapraklar almaşlı dizilişli ve neredeyse düzdür. Çiçek durumu koltuklarda talkım ya da demet halinde ya da nadiren tek, erkek genelde bol çiçekli iken dişi sıklıkla tek çiçeğe indirgenmiştir. Çiçekler tek eşeyli ve düzenlidir. Çiçek örtüsü belirgin çanak ve taca sahiptir. Çanak 3 ila 6 arası lobludur. Taç tüpsü, çansı ya da testimsi, taç yapraklar çatallı, saçaklı ya da tüylü, sıklıkla çanak yapraklar ile aynı sayıdadır.

Ercikler genellikle taç yapraklara bağlı, 2 halka halinde, taç loblarından 2 ila 4 kat daha fazla sayıda ve sıklıkla taç tüpünün tabanına yakın kaynaşıktır. Yumurtalık üst durumlu, birleşik karpelli ve taç tüpü ile eşit sayıda bölümlüdür. Tepecik sıklıkla loblu ve karpellerle eşit sayıdadır. Meyve genellikle kendi kendine açılmayan bir üzümsü olup etli bir mezokarpa sahiptir. Meyveler çoğunlukla tanen içerir ve bu nedenle olgunlaşmadan önce tüketime uygun değillerdir. Tohum meyve başına 1 ila 16 adettir. Aile büyük oranda tropikal bölgeler özgüdür. Ahşabı değerli olan abanoz (Diospyros ebenum) bu aileye bağlıdır. [Cinsler]

Etimoloji

Aile adını, Diospyros ebenum türünden almaktadır.

Kocaeli’ndeki cinsler

Diospyros

Trabzonhurması

Exit mobile version