İçeriğe geç

Dysphania botrys (Kızıl bacak)

Bitkiler › Karanfil takımı › Horozibiğigiller › Kızılbacak › Kızılbacak

Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiBoya bitkisiHaşerat kovucu, Arkeofit bitki.

10 ila 50 cm büyüyebilen aromatik bir bitkidir. Bitkinin tamamı kısa salgılı tüylerle kaplıdır. Yapraklar almaşlı dizilişli, 5 cm uzunluğunda ve 3 cm genişliğinde, oval ya da dikdörtgensi, 4 ila 6 arası lobludur. Çiçek kurulu uzundur. Tohumlar küreseldir. Güneşli bölgeleri ve nemli toprakları tercih eder. Tohumları ekildikten bir ay sonra hasat edilebilir.

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. Amerika kıtasına işgalci tür olarak girmiştir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Tahrip edilmiş araziler, yol kenarı ve sulak alanların civarında görülür. Başiskele ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Kızılbacak adı ile bilinmektedir.

Haziran ve ekim ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Bulyonu andıran güçlü bir kokusu vardır, yemeklerde lezzet verici olarak kullanılır. Yapraklar pişirilerek tüketilir. Çiğ halde aşırı tüketilmemesi önerilir. Tohumları pişirilerek tüketilir. Bunlar ayrıca öğütülerek ekmek yapımında kullanılır. Yapraklarında çay yapılır.

İdrar söktürücü, gaz giderici, spazm önleyici ve ishal engelleyicidir. Kanser tedavisi için aday bitkiler arasında yer alır. Astım nöbetlerini önleyicidir, nezle tedavisinde kullanılır. Parazitleri düşürmek için başvurulur.

Bitkiden yeşil bir boya elde edilir. Kurutularak güve kovucu olarak kullanılır. Aromatik kokusu nedeniyle yastıkların arasına konulur.

Doğan, Hüseyin (2022). Dysphania botrys (Kızıl bacak) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/dysphania-botrys/ Erişim tarihi: 7 February 2023

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et