İçeriğe geç

Dysphania ambrosioides (Sirken)

Bitkiler › Karanfil takımı › Horozibiğigiller › Kızılbacak › Sirken

Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiBoya bitkisi, Kozmetik, Neofit bitki.

1 metre büyüyebilen aromatik bir bitkidir. Gövde çoğunlukla düzensiz dallı diktir. Yapraklar kısa saplı, yaprak ayası mızraksı ila eliptik, 3 ila 8 cm uzunluğunda, kenarları dişli ya da düzdür. Çiçekler küçük ve yeşil renkli ve gövdenin tepesinde belirir. Rekabet gücü yüksek bir bitkidir ve genellikle çevresindeki diğer bitkilerin gelişimlerini olumsuz yönde etkiler. Tek bir bitki binlerce tohum üretebilir. Tahrip edilmiş arazileri kısa sürede kolonileştirme yeteneğine sahiptir.

Bitki doğal olarak orta ve güney Amerika’da yayılış gösterir. Aromatik özellikleri nedeniyle dünyanın diğer bölgelerine dağılmıştır. İşgalci tür olarak kabul edilir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Tahrip edilmiş araziler, deniz kenarı, yol kenarı ve sulak alanların civarında görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Sirken adı ile bilinmektedir.

Haziran ve ekim ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 100 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Aztek ve İnka kültürlerinde kutsal bitki olarak kabul edilir ve dinsel ritüellerde kullanılırdı.

Sebze olarak tüketilir. Çay yapımında kullanılır. Meyveler olgunlaşmadan önce toplanması önerilir. Yemeklere tat vermek için kullanılır. Kokusu hayli belirgindir.

Vücuttaki parazitleri atmak için çayı içilir. Bitkinin tamamı analjezik, astım tedavi edici, gaz giderici, mide güçlendiricidir. Demlenerek kolik ve mide ağrıları gibi sorunları gidermek için kullanılabilir. Demlenerek akciğer iltihabını gidermek için kullanılır. İnsan ve kedi ile köpek gibi evcil hayvanlarda parazit temizliği için kullanılır.

Yağı zehirlidir ve aşırı alınırsa baş dönmesine, kusmaya, kasılmalara ve hatta ölüme neden olabilir. Hamile olanlar uzak durmalıdır.

Doğal bir pestisit olarak kabul edilir ve sivrisineklerin üremelerini kontrol altına almak için gübrelere eklenir. Yapraklarında elde edilen yağ krem, parfüm ve sabunlarda kullanılır. Bitkiden yeşil boya elde edilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Dysphania ambrosioides (Sirken) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/dysphania-ambrosioides/ Erişim tarihi: 7 February 2023

Bir Yorum Yazın