Dysphania ambrosioides

Sirken

Bakımı

Dysphania ambrosioides tek ya da çok yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli ya da kuru toprağı, güneşli bölgeleri tercih eder.

Yetiştirme

Dysphania ambrosioides yol kenarıdeniz kıyısı ve dere kıyısında görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Mexican tea, Wormseed, Jesuit’s tea; Sirken.

Etimoloji

Cins adı Yunanca belirsiz (Gösterişsiz çiçeklerine atıftır); tür adı ise Yunanca Ambrosia gibi anlamına gelir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots
Ordo: Caryophyllales
Familia: Amaranthaceae
Subfamilia: Chenopodioideae
Tribus: Dysphanieae
Genus: Dysphania
Sectio: Botryoides
Raunkiaer: Therophyte, Hemicryptophyte

Literatür

Ukrayins’kyi Botanichnyi Zhurnal, n.s. 59(4): 382. 2002. (L.Mosyakin & Clemants.

Fotoğrafları

Yapısı

Dysphania ambrosioides 1 metre büyüyebilir. Düzensiz dallıdır. Dikdörtgensi mızraksı yapraklar 12 cm uzunluğundadır. Çiçekler yeşil renkli ve küçüktür. Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Sebze olarak tüketilir. Çay yapımında kullanılır. Yağı zehirlidir ve aşırı alınırsa baş dönmesine, kusmaya, kasılmalara ve hatta ölüme neden olabilir. Vücuttaki kurtları atmak için çayı içilir. Bitkinin tamamı analjezik, antiastmatik, gaz giderici, mide güçlendiricidir. İnfüzyonu, kolik ve mide ağrıları gibi sorunları gidermek için kullanılabilir. Hamile kadınlar kullanmamalıdır.

Flora of Turkey

Chenopodium ambrosioides için:
Strongly aromatic annual (rarely short lived perennial), usually erect, to 1 m, ± pubescent and with many sessile glands. Leaves with short petiole; lamina lanceolate to elliptic, 3-8 cm, coarsely dentate or entire, with sessile glands. Inflorescence a panicle, usuallt bracteate; glomerules sessile along ultimate branches, spicately arranged. Calyx neither saccate nor reticulately veined; sepals free to at least halfway, dorsally rounded, glabrous or pubescent. Stamens 4-5. Stigmas usually 3 or 4. Seeds 0.5-0.8 mm diam., almost smooth. 2n=32. Fl. 6-10. Sandy beaches, roadsides, walls, field margins, river and canal banks, s.l.-100 m. Native Tropical America . X:89.

Yorum yazın