Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Dysphania ambrosioides

Fotoğraf

Bakımı

Dysphania ambrosioides Tek yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli ya da kuru toprağı, güneşli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Dysphania ambrosioides Yol kenarı, tarla ve çayırlarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Wormseed, Jesuit’s tea, Mexican tea, Paico, Epazote, Herba sancti Mariae; Meksika çayı, Sirken.

Etimoloji

Cins adı Yunanca belirsiz (Gösterişsiz çiçeklerine atıftır); tür adı ise Yunanca Ambrosia cinsine benziyor anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Therophyte

Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Caryophyllanae
Takım: Caryophyllales
Familya:
Cins: Dysphania
Görüldüğü Yer: Sekbanlı

Tanım

Ukrayins’kyi Botanichnyi Zhurnal, n.s. 59(4): 382. 2002.

Tanımlayan

(L.) Mosyakin & Clemants, 2002.

Yapısı

Dysphania ambrosioides 120 cm. büyüyebilir. Stem dik ya da yükselici biçimde, düzensiz dallıdır. Yapraklar aromatik, oblong lanseolat ve 12 cm. uzunluğundadır. Çiçekler küçük ve yeşil renkli, dallı panikül halinde ve stem’in üstündedir. Çiçekler hermafrodit’tir. Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.
Tohum ve çiçeklerin uçucu yağı zehirlidir. Fazla alındığında baş dönmesine, kusmaya, kasılmalara ve hatta ölüme neden olabilir. Her durumda bir uzman gözetiminde kullanılmalıdır. Hamileler uzak durmalıdır. Dermatit ve diğer alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Saponin içerir. Oksalit asit içerir. Makul oranlarda alındığında besleyicidir. Romatizma, artrit, gut, böbrek taşı veya hiperaktivite eğilimi olan kişiler dikkatli kullanmalıdır. Analjezik, antiastmatik, karminatif, stomachic ve vermifüjdir. Kolik ve mide ağrıları gibi çok çeşitli problemleri çözmek için demlenerek kullanılır. Haricen, hemoroid, yılan ısırıklarını ve diğer zehirleri detoksize etmek için lapa olarak kullanılır. Analgesic: Aneljezik. Ağrı giderici ilaç. Antiasthmatic: Astım tedavisinde kullanılan ilaç. Antifungal: Mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan ilaç. Carminative: Karminatif. Gaz giderici ilaç. Stomachic: Mide uyarıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı ilaç. Vermifuge: Solucan düşürücü ilaç.

Bibliyografya

1-) Bu bitki ile ilgili literatürde kayıt yok. Hatalı teşhis olması muhtemel.

Bitki Veritabanları

       

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın