İçeriğe geç

Dracunculus (Yılanbıçağı)


Dolaşım

BitkilerKurbağakaşığı takımıYılanyastığıgiller › Yılanbıçağı

Genel bilgiler

Büyük yumrulu bitkilerdir. Yapraklar uzun saplıdır. Sıkapoz uzun ve sağlamdır. Spata diktir ve meyveler olgunlaşmadan önce kurur. Koçan, spata ile neredeyse eşittir. Tırnak uzun ve sağlamdır. Cins Akdeniz havzasına özgüdür.

Etimoloji

Cins adı Latince “küçük ejderha/yılan” anlamına gelir. Cinsin tırnağı yılanı andırmaktadır. Dioscorides bitkinin ejderhaya benzediğini yazar. Plinius ise kökünün yılan formunda olduğunu belirtir. Beri taraftan bitkinin tırnağının benekli yapısı engerek (Serpentes – Viperidae) gövdesini andırır.

Geleneksel tıp

Birunî: “Luf” maddesinde, ekmek ve salça yapımında kullanıldığını yazmıştır. Ancak “luf” maddesinde kastedilen bitkinin hangisi olduğu açık değildir. Tanımlar Dracunculus cinsine uyarlanabileceği gibi Arisarum ve Arum cinsine de uyarlanabilir.

Plinius: Kürtaja neden olabilecek kadar güçlü bir kokusu vardır. Erkek bitkiler sert yapıda olduğu yemek yapmak için dişi bitkiler tercih edilir (Erkek ve dişi ayrımı farklı türlere ve belki de farklı cinslere işaret ediyor olmalı). Ay yükselirken ve arpanın olgunlaşma zamanı topraktan sökülür. Tek bir kök bile tüm yılanları uzak tutar ve ayrıca demlenerek sürüngenler tarafından sokulan kişilerde kullanılır (Bitkinin yılana benzemesi ve bu nedenle yılanla ilgili sorunlarda kullanılması “benzer benzeri tedavi eder” kavramı kapsamında düşünülmelidir). Bitkinin suyu ise kulak ağrılarına iyi gelir.

Literatür

The Gardeners Dictionary. Fourth edition 1754. Mill.