Draba muralis (Ak dolama)

Tanımı

30 cm kadar büyür. Çiçekler erseliktir. Tohumlar bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir. Çiçekli gövdeler dik, bazen dallıdır. Tabandaki yapraklar rozet oluşturur, 4 cm uzunluğundadırlar, ters yumurtamsı, kısa saplı, belirgin biçimde tırtıklıdır. Gövde yaprakları genişçe yumurtamsı, keskin tırtıklıdır. Çiçek kurulu çok çiçeklidir. Çiçekler 2 ila 3 mm çapındadır. Taç yapraklar beyaz, yumurtamsı ve 2 mm uzunluğundadır. Çanak yapraklar yumurtamsı, içbükey ve tüylüdür. Tohumlar açık kahverengi rengindedir. Yapraklar kalp şeklindedir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa ve Asya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Ormanlık alanlar ve yamaçlarda görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir. Mart ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca buruk anlamına gelir. Cinsin tadına işaret eder. Tür adı Latince duvar anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in Europae nemoribus” olarak belirtilmiştir.

Türkçe adları

Dilimizde türpenk adı ile bilinmektedir.

Gıda

C vitamini bakımından zengindir.

Tıp

İskorbüt hastalığını önleyici etkisi vardır.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın