Site icon Kocaeli Bitkileri

Doronicum orientale (Kaplan otu)

Kaplanotu


Anahtar kelimeler: Süs bitkisi, Zehirli bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Kaplanotu › Kaplan otu

Dağılımı

Bitki doğal olarak doğu Avrupa ve Kafkasya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

30 ila 60 cm büyüyebilir. Gövde neredeyse tüysüz ya da seyrekçe havlıdır. Çiçekler 3 ila 9 cm çapında, tek başlı ve involusel brahteleri ile çevrilidir. Çiçekler sarı renklidir. Yapraklar almaşlı dizilişli, taban yaprakları uzun saplı, gövde yaprakları 3 ila 4 arası, kısa saplı ya da sapsızdır. Yaprak ayası yumurtamsı, tabanı yüreksi, kenarı düzensiz dişlidir. Çiçek kurulu sapı salgılı tüylü ila cılız tüylü ve tek çiçek başlıdır. Filariler şeritsi mızraksıdır. Kapçığın ucunda dalsız tüyler görülür. Popüler bir süs bitkisidir.

Gözlem

Ormanlık alanlar ve çalılıklarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kaplanotu, Baylıkotu, Doğu kaplanotu.

Çiçek zamanı

Mart-Temmuz ayları.

Yükseklik

200-800 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Farsça “kuyruk” anlamına gelir. Cinse bağlı bazı türlerin kök sistemleri yüzeysel olarak akrep kuyruğunu andırmaktadır. Dilimizdeki yaygın adı olan “kaplanotu”, Doronicum pardalianches türünün Arapça karşılığı olan “hanekün nemr” (خانق النمر) kelimesinden tercüme edilmiş gibi gözükmektedir. Bu da Sanskritçe orijinlidir, bitkinin kaplanlar için zehirli olmasına işaret eder. Tür adı Latince “doğulu” anlamına gelir. Kastedilen doğu Avrupa’dır ve bitkinin yayılış alanına işaret eder.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Commentationes Societatis Physico-Medicae apud Universitatem Literarum Caesaream Mosquensem Institutae 1: 8. 1808. Hoffm.

Exit mobile version