İçeriğe geç

Dittrichia viscosa (Sümenit)

Sümenit


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Boya bitkisi, Akdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Sarıot › Sümenit

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. Güçlü bir istilacıdır.

Genel bilgiler

1 ila 2 metre büyüyebilir. Gövde dik ve dallıdır. Yapraklar uzun ve dar, uçlarda sivri, kenarları boyunca küçük dişli ve yüzeyleri salgılı tüylüdür. Çok sayıda çiçek başı görülür ve bunlar 16 dilsi, 44 disk çiçeğine sahiptir. Kötü kokuludur. İnvolukrum 1 cm genişliğindedir. Filariler kiremit gibi, 4 ila 5 arası sıralı; dıştakiler mızraksı ve 2 mm. uzunluğunda; içtekiler şeritsi mızraksı ve 6 ila 7 mm uzunluğundadır. Dilsi çiçekleri yaklaşık 10 adettir. Disk çiçekleri 5,5 ila 6,5 mm uzunluğundadır. Kapçık havlı ve salgılıdır. Sorguç kahverengimsidir.

Gözlem

Tahrip edilmiş araziler, yol kenarı ve tarlalarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Sümenit, Yapışkan anduz otu.

Çiçek zamanı

Haziran-Kasım ayları.

Yükseklik

0-800 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince Manfred Dittrich’a anlamına gelir. Papatyagiller uzmanı, 1934-2016 tarihleri arasında yaşamış Alman bitki bilimcidir. Tür adı Latince “yapışkan” anlamına gelir. Yapraklardaki salgılı tüylere işaret eder. Özgün tanımda bu “folia adspersa pilis, interjectis glandulis viscidis” olarak belirtilmiştir.

Geleneksel tıp

Hz. Eyüp’ün acılarını dindirmek için bu bitkiyi kullandığına inanılır. Yaprakları yara iyileştirici ve kanama durdurucu olarak kullanılır. Yaprakları banyo suyuna eklenerek eklem ağrılarını gidermek için kullanılmıştır. Dalları kaynatılarak güneş çarpması vakalarında başvurulmuştur. Çiçekli dallar bronşit, tüberkülöz, kansızlık, sıtma ve idrar yolları rahatsızlıklarında kullanılmıştır.

Biliyor musunuz?

Çiçekleri boya olarak kullanılır. Kökünden sarı boya elde edilir.

Fotoğrafları

Literatür

Exsiccatorum genavensium a conservatorio botanico distributorum 4: 71. 1973. (L.) Greuter

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version