İçeriğe geç

Dittrichia viscosa (Sümenit)

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Sarıot › Sümenit

Tıbbi bitki, Boya bitkisi, Akdeniz elementi.

1 ila 2 metre büyüyebilir. Gövde dik ve dallıdır. Yapraklar uzun ve dar, uçlarda sivri, kenarları boyunca küçük dişli ve yüzeyleri salgılı tüylüdür. Çok sayıda çiçek başı görülür ve bunlar 16 dilsi, 44 disk çiçeğine sahiptir. Kötü kokuludur. İnvolukrum 1 cm genişliğindedir. Filariler kiremit gibi, 4 ila 5 arası sıralı; dıştakiler mızraksı ve 2 mm. uzunluğunda; içtekiler şeritsi mızraksı ve 6 ila 7 mm uzunluğundadır. Dilsi çiçekleri yaklaşık 10 adettir. Disk çiçekleri 5,5 ila 6,5 mm uzunluğundadır. Kapçık havlı ve salgılıdır. Sorguç kahverengimsidir.

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. Güçlü bir istilacıdır. [Harita|Sinonimler]

Tahrip edilmiş araziler, yol kenarı ve tarlalarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Sümenit ve Yapışkan anduz otu adları ile bilinmektedir.

Haziran ve kasım ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 800 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Hz. Eyüp’ün acılarını dindirmek için bu bitkiyi kullandığına inanılır. Yaprakları yara iyileştirici ve kanama durdurucu olarak kullanılır. Yaprakları banyo suyuna eklenerek eklem ağrılarını gidermek için kullanılmıştır. Dalları kaynatılarak güneş çarpması vakalarında başvurulmuştur. Çiçekli dallar bronşit, tüberkülöz, kansızlık, sıtma ve idrar yolları rahatsızlıklarında kullanılmıştır.

Çiçekleri boya olarak kullanılır. Kökünden sarı boya elde edilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Dittrichia viscosa (Sümenit) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/dittrichia-viscosa/ Erişim tarihi: 5 February 2023

Bir Yorum Yazın