Buradasınız: Ana sayfa » Dipsacus laciniatus

Dipsacus laciniatus

Fesçitarağı

Bakımı

Dipsacus laciniatus iki yıllık bir ottur. Nemli toprağı ve güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Dipsacus laciniatus yol kenarı ve tarlalarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Cut leaf teasel; Fesçitarağı (Çiçekleri kurutularak tarak olarak kullanılır), Çiğ, Çobantarağı, Karağan, Pukiç, Tarak otu, Eşekkengeri.

Etimoloji

Cins adı Latince su toplayan (Yaprak tabanlarında su toplanmasına işaret eder); tür adı ise Latince saçaklı anlamına gelir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Asterids
Ordo: Dipsacales
Familia: Caprifoliaceae
Subfamilia: Dipsacoideae
Tribus: Dipsaceae
Genus: Dipsacus
Raunkiaer: Hemicryptophyte

Literatür

Species Plantarum 1: 97. 1753. L.

Fotoğrafları

Yapısı

Dipsacus laciniatus 2 metre büyüyebilir. Dik ve dallı stem dikenli ve içi boştur. Yapraklar opposit, her bir yaprak çifti stem’e sarılı bir kupa biçimindedir. Böylece burada su toplanır. Tür monokarpiktir ve ölmeden hemen önce çiçek açar. Çiçeklenme yumurta biçimlidir ve uzun brahteler görülür. Burada bin beş yüz kadar çiçek görülebilir. Her bir çiçek bir gün boyunca kalır. Çiçekler önce ortada, sonra yukarıda ve aşağıda görülür. Meyve achenedir ve 1 cm. uzunluğundadır. Dipsacus fullonum‘dan çiçek rengi ve yaprak biçimi ile ayrılır. Çiçekler beyaz renklidir ve yapraklar derin kesiklidir. Temmuz ve Ağustos aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Kaşıntılara ve nasırlara karşı kullanılır.
(1) Üst bölümleri eşeklerin ağızlarındaki yaraları tedavi etmek için yemlerine eklenerek kullanılır.

Flora of Turkey

Stout biennial with spiny stems up to 2 m. Cauline leaves connate at base, deeply lobed to pinnatifid, margin bristly-spinose, spiny on underside of leaf, at least on margin. Capitula ovoid to cylindrical, 4-6(-7) x 3-4 cm. Involucral bracts unequal, 3-6(-9) cm, lanceolate, spreading to ascending, rarely exceeding capitula. Receptacular bracts with long apical spine, exceeding flowers; those at top of capitulum usually very much longer than others and forming a ‘tuft’. Flowers white or pale pink. Fl. 7-9. Roadsides, banks, fields, 50-1800 m. IV:583.

Yorum yazın