İçeriğe geç

Dipsacus laciniatus (Fesçitarağı)

Bitkiler › Hanımeli takımı › Hanımeligiller › Fesçitarağı › Fesçitarağı

Tıbbi bitki.

2 metre büyüyebilir. Dik ve dallı gövde dikenli ve içi boştur. Yapraklar karşılıklı dizilişli, her bir yaprak çifti gövdeye sarılı bir kupa biçimindedir. Böylece burada su toplanır. Tür monokarpiktir, yani ölmeden hemen önce çiçek açar. Çiçeklenme yumurta biçimlidir ve uzun bırahteler görülür. Burada bin beş yüz kadar çiçek görülebilir. Her bir çiçek bir gün boyunca kalır. Çiçekler önce ortada, sonra yukarıda ve aşağıda görülür. Meyve kapçık formundadır ve 1 cm uzunluğundadır. Dipsacus fullonum‘dan çiçek rengi ve yaprak biçimi ile ayrılır. Çiçekler beyaz renklidir ve yapraklar derin kesiklidir.

Bitki doğal olarak Avrupa ve Asya’da yayılış gösterir. Günümüzde dünyanın büyük bölümüne istilacı tür olarak dağılmıştır. [Harita|Sinonimler]

Tarlalar, yol kenarı ve sulak alanların civarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Fesçi tarağı (Çiçekleri kurutularak tarak olarak kullanılır), Çiğ, Çobantarağı, Karağan, Pukiç, Tarak otu, Eşek kengeri adları ile bilinmektedir.

Temmuz ve eylül ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Kaşıntılara ve nasırlara karşı kullanılır. Üst bölümleri eşeklerin ağızlarındaki yaraları tedavi etmek için yemlerine eklenerek kullanılır.

Doğan, Hüseyin (2022). Dipsacus laciniatus (Fesçitarağı) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/dipsacus-laciniatus/ Erişim tarihi: 5 February 2023

Bir Yorum Yazın