İçeriğe geç

Dipsacus fullonum (Fesçidikeni)

Fesçidikeni


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiSüs bitkisiBoya bitkisi.

Dolaşım

Bitkiler › Hanımeli takımı › Hanımeligiller › Fesçitarağı › Fesçidikeni

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrasya ve kuzey Amerika’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

2,5 metre kadar büyüyebilir. Çiçek kurulu silindirik bir dizi lavanta rengi çiçekten oluşur, sert bırahteli dikenli bir koni biçimindedir ve 10 cm kadar uzayabilir. Sapsız yapraklar gövdeye birleşiktir. Yapraklar mızraksı, 20 ila 40 cm uzunluğunda, 3 ila 6 cm genişliğindedir. Özellikle kuruyan çiçek başlarının görünümü nedeniyle popüler bir süs bitkisidir. Tohumlar ağustos ile ekim aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Zenginleştirilmiş toprağı ve güneşli bölgeleri tercih eder. Tohumlar bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir.

Gözlem

Tarlalar, yol kenarı ve sulak alanların civarında görülür. Karamürsel ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Fesçi dikeni.

Çiçek zamanı

Temmuz-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “su toplayan” anlamına gelir. Yaprak tabanlarında su toplanmasına işaret eder. Fincan benzeri yapıda, yağmur suyu toplanır ve bazı özsuyu emen böcekleri bu sayede kendinden uzak tutar. Bitkinin bu böceklerden beslendiğine (etçil olduğuna) dair bir kanıt yoktur. Cinsin Türkçe yaygın adı olan “fesçitarağı” büyük ihtimalle kurumuş çiçek başlarının kumaş üzerindeki tüyü toplamak için kullanılmasına işaret eder. Tür adı Latince “çırpıcı” anlamına gelir. Çiçek başlarının yapısına ve bunların tekstil sektöründe kullanılmasına işaret eder.

Geleneksel tıp

Siğil, fistül ve kanserleri yaraların tedavisinde başvurulur. Kökü terletici, idrar söktürücü ve mide ağrısı geçiricidir.

Dioscorides: Tekrarlayan ateş nöbetlerini tedavisi için kullanılır.

Plinius: Parfüm ve merhemlerde kullanılır. Bitkide görülen kurtlar (Curculio larvaları) ezilerek dişlere sürülür ya da balmumu ile birlikte diş çukurlarına yerleştirilir.

Biliyor musunuz?

Tohumları kış boyunca çiçek başlarında kalır ve bunlar saka kuşları için önemli bir kış besinidir. Kurutulmuş bitkiden mavi boya elde edilir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 97. 1753. L.

Bir Yorum Yazın