Diospyros kaki

Diospyros kaki (Cennet hurması)

Bitkiler › Funda takımı › Abanozgiller › Trabzonhurması › Cennet hurması

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki.

10 metre büyüyebilir. Yapraklar eliptik, 6 ila 15 cm uzunluğunda, genişçe mızraksı, üst tarafları parlak koyu yeşil ve tüysüz, alt tarafları ise tüylüdür. Çiçekler 2 cm çapındadır. Dişi çiçekler kremsi sarı renklidir, erkek çiçekler ise pembe tonlarındadır. Çiçeklerin taç biçimli dört adet taç ve çanak yaprağı bulunur. Meyve küresel yumurtamsı arası, girintili gövdeli ve dört çanak yapraklıdır. Meyve yarım kilo ağırlığa ulaşabilir. Pürüzsüz, parlak, ince kabuklu ve sarı kırmızı turuncu arası renklerde olur. Her meyvede sekize kadar tohum görülebilir. Çiçekler iki evciklidir. Yapısal olarak elma ağacına benzer. Tohumlar ekim ve kasım aylarında olgunlaşır. -14 dereceye kadar dayanıklıdır. Tohumlar 15 derecede 1 ila 6 ay arasında olgunlaşır.

Bitki doğal olarak Uzakdoğu’da yayılış gösterir ancak yenilebilir meyveleri nedeniyle ülkemizde yaygın olarak dikilmektedir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Bahçeler ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Trabzon hurması, Amme, Japon hurması, Cennet hurması ve Akdeniz hurması adları ile bilinmektedir.

Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

A vitamini, tanin ve karbonhidrat bakımından zengindir. Meyvesi çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Meyve tam olgunlaştığında zengin bir tada sahip olur. Meyveler çeşitli hamur işlerinde kullanılır. Yaprakları turşulara eklenir ve turşulara hoş bir tat katar. Tohumları kavrulup öğütülerek kahve olarak içilir.

Kalp damar, sindirim sistemi hastalıkları, bağışıklık sistemi sorunlarında başvurulur. Gövde kabuğu kanama durdurucu ve büzücüdür. Meyvesi kabızlık ve hemoroit tedavisinde etkilidir. Meyvesi pişirilerek ishal vakalarında kullanılır. Meyve suyu hipertansiyon tedavisinde kullanılır. İştah açıcıdır. Ham meyvenin suyu hipertansiyon tedavisinde etkilidir. Çanakları hıçkırık gidericidir.

Kültüre alınmış en eski meyve ağaçlarından biridir. Ham meyvenin özü cilt sıkılaştırıcıdır. Ahşabı dayanıklıdır.

Doğan, Hüseyin (2022). [page_title] - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: [my_permalink] Erişim tarihi: [datetoday]


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir Yorum Yazın