Hüseyin Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Digitalis ferruginea

Fotoğraf

Bakımı

Digitalis ferruginea iki ya da çok yıllık bir ottur. Nemli ya da kuru ve geçirgen toprağı ve güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara ve kuraklığa dayanıklıdır.

Yetiştirme

Digitalis ferruginea Çayır, yamaç ve ormanlık alanlarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Rusty foxglove; Yüksük otu, Arıkovanı.

Etimoloji

Cins adı Latince parmak gibi; tür adı ise Latince pas rengi anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Hemicryptophyte
Flora Bölgesi: Euro-Siberian
Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Asteranae
Takım: Lamiales
Familya:
Cins: Digitalis

Tanım

Species Plantarum 1: 622. 1753.

Tanımlayan

L., 1753.

Bibliyografya

1-) Contributions to the flora of Ballıkayalar National Park (Gebze, Kocaeli / Turkey); Zeki Severoğlu, Ülkühan Yaşar, Mustafa Keskin & Memduh Serin; Scientific Area C • Plant ecology. Vegetation and habitat diversity; 427-430
2-) Yuvacık barajı havzası’nın (Kocaeli-Sakarya) florası; Asuman EFE, Necmi AKSOY, Neval GÜNEŞ ÖZKAN, Dilek DEMİR ORAL, Serdar ASLAN; Ormancılık Dergisi 9(2) (2013) 56-92
3-) Flora of Arslanbey (İzmit/Turkey) and cultivated plants in Izmit city center; Oğuzhan ASLAN, Mehmet SAĞIROĞLU; Biological Diversity and Conservation, 4/2 (2011) 172-184.
4-) Kocaeli-Karamürsel-Yalakdere beldesi ve çevresinin florası; Meryem Sümeyye Yılancı, Mehmet Sağıroğlu; SAÜ. Fen Bil. Der. 17. Cilt, 3. Sayı, s. 407-425, 2013
5-) Beşkayalar Vadisi (Gölcük-Kocaeli)’nin Florası; Galip AKAYDIN, Gözde ÇALIŞKAN ve Emine Burcu YILMAZ; Fırat Üniv. Fen ve Müh. Bil. Dergisi; 18 (4), 459-469, 2006
6-) The Flora of Keltepe Area; Ş. Akıncı, E. Özhatay; İstanbul Ecz. Fak. Mec. 37 (2004)

Yapısı

Digitalis ferruginea 1.2 metre kadar büyüyebilir. Koyu yeşil dikdörtgen biçimli yapraklardan roset oluşturur. Yaz boyunca çan biçimli kahverengi-sarı çiçekler açar. Tohumlar Eylül ayında olgunlaşır. Çiçekler hermafrodit’tir. Kuraklığa dayanıklıdır. Yarı gölgeli bölgeleri tercih eder ancak toprak nemli ise güneşli bölgelerde de yetişebilir. Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında çiçek açar. -15 dereceye kadar dayanabilir. Tohumlar 20 derecede 2 ila 4 hafta arasında çimlenir. Ele alınacak kadar olduklarında yaz aylarında kalıcı yerlerine dikilmelidirler. Kocaeli Kent Ormanı‘nda görülmüştür. 3 ila 10 bitkilik gruplar halinde dikilmelidir. Bitkiler arasında 40 cm. açıklık bırakılmalıdır.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.
Yaprakları kardiyak ve uyarıcıdır. Kalp şikayetlerinde kullanılır. Bitkinin tüm parçaları zehirlidir. Uyarıcı ve toniktir. Cardiac: Kardiyak. Kalp ilacı. Stimulant: Herhangi bir organı uyarıcı etkisi olan. Tonic: Tonik. Organları uyaran ve güçlendiren ilaç.

Flora of Turkey

Sturdy biennial or perennial. Stem often solitary, to 1 m, unbranched. Cauline leaves oblong to oblong-lanceolate or linear, often pubescent on margin and on veins of lower surface. Raceme long, many-flowered, fairly to very dense; axis glabrous. Bracts linear-Ianceolate. Calyx lobes ovate to oblong-elliptic, very obtuse, with a conspicuous scarious border, glabrous or with ciliolate margin. Corolla yellowish with brownish venation, (8-)15-35 mm; tube inflated, middle lobe of lower lip ovate, obtuse, much longer than adjacent lateral lobes, shorter than tube. Capsule glabrous. Fl. 6-9.
1. Corolla 18-34 mm; middle lobe of lower lip c. 8 mm broad subsp. ferruginea Forests (Fagus, Quercus, Castanea, Pinus, Abies), clearings, rocky slopes and roadside banks, s.l. (in N.)-2700 m. Euro-Sib. element.
1. Corolla 12-18 mm; middle lobe of lower lip c. 4 mm broad subsp. schischkinii Forests (Fagus, Picea etc.), bushy and grassy slopes, 1200-2000 m. Euxine element. VI:682.

Bitki Veritabanları

       

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın