İçeriğe geç

Dianthus pinifolius (Keçi karanfili)

Keçi karanfili


Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Karanfilgiller › Karanfil › Keçi karanfili

Dağılımı

Bitki doğal olarak Balkanlar ve Türkiye’de yayılış gösterir.

Genel bilgiler

20 ila 40 cm büyüyebilir. Yoğun yığınsı bir bitkidir. Taban yaprakları şeritsi, oraksı, tek damarlı, kenarları az pürüzlüdür. Gövde yaprakları 1,5 ila 3 cm uzunluğunda ve 1 mm genişliğinde, şeritsi, tepede sivri, aşağıdaki hafifçe oraksı, 3 ila 5 damarlı, üçgensi ve kenarları az pürüzlüdür. Çiçek kurulu top başlı ve 8 ila 14 arası sayıda çiçeklidir. Çiçekler mor ila koyu mor renklidir. Kapsül dikdörtgensidir. Tohumlar yumurtamsıdır. Doğal ortamda nadir bir tür olmakla birlikte popüler bir süs bitkisidir. Güneşli bölgeleri tercih eder. Donlara ve kuraklığa dayanıklıdır.

Gözlem

Orman açıklıkları ve çalılıklarda görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Keçi karanfili.

Çiçek zamanı

Mayıs-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “tanrının çiçeği” anlamına gelir, ilk defa Theophrastus tarafından (diosanthos / διόσανθος) kullanılmıştır. Cins Antik Yunan tanrısı Zeus’a adanmıştır. Tür adı Latince “çam yapraklı” anlamına gelir. Yaprakların inceliğine işaret eder. Joseph Pitton de Tournefort, Institutiones Rei Herbariae adlı eserinde bitkiden “Caryophyllus sylvestris vulgaris angustifolius” olarak bahsetmiştir. James Edward Smith’in Florae Graecae Prodromus adlı eserinde ise “Folia angustissima” olarak geçmektedir.

Dianthus, adını tanrı Jüpiter’den almaktadır ve Yunanca Tanrı’nın çiçeği anlamına gelmektedir. Jüpiter, Hellen mitolojisindeki Zeus’un karşılığıdır. Cennetin ve yeryüzünün efendisi olarak kabul edilen Jüpiter; tanrıların ve insanların babası, hayatın efendisi, doğa kanunlarının kişiselleştiği varlık ve hava olaylarının tanrısıdır. Zeus ile Jüpiter arasındaki en önemli fark; Zeus’un zaman zaman insanların arasında tebdil-i kıyafet dolaşmasına rağmen, Jüpiter’in hiçbir zaman yeryüzüne inmemesidir. Roma Uygarlığı’nda karanfil, Jüpiter’in bitkisi olarak kabul edilirdi ve en erken dönemde yapılan taçlar, karanfil çiçeklerinden oluşurdu.

Fotoğrafları

Literatür

Florae Graecae Prodromus 1(2): 284. 1809. Sm.

Bir Yorum Yazın