Dianthus leptopetalus

Gece karanfili

Bakımı

Dianthus leptopetalus çok yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli ya da kuru toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Dianthus leptopetalus ormanlık alanaçık orman ve çalılıklarda görülür. Killikumlu ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Narrow petaled pink; Gece karanfili.

Etimoloji

Cins adı Yunanca Tanrı Zeus’un çiçeği; tür adı ise Latince ince petal’li anlamına gelir.

Bitki tarihi

Adını tanrı Jüpiter’den (Iuppiter) almaktadır ve Yunanca Tanrı’nın çiçeği anlamına gelmektedir. Jüpiter, Yunan mitolojisindeki Zeus’un karşılığıdır. Cennetin ve yeryüzünün efendisi olarak kabul edilen Jüpiter; tanrıların ve insanların babası, hayatın efendisi, doğa kanunlarının kişiselleştiği varlık ve hava olaylarının tanrısıdır. Zeus ile Jüpiter arasındaki en önemli fark; Zeus’un zaman zaman insanların arasında tebdil-i kıyafet dolaşmasına rağmen, Jüpiter’in hiçbir zaman yeryüzüne inmemesidir. Roma uygarlığında karanfil, Jüpiter’in bitkisi olarak kabul edilirdi ve en erken dönemde yapılan taçlar, karanfil çiçeklerinden oluşurdu.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots
Ordo: Caryophyllales
Familia: Caryophyllaceae
Tribus: Caryophylleae
Genus: Dianthus
Subgenus: Dianthus
Sectio: Dianthus
Raunkiaer: Hemicryptophyte

Literatür

Enumeratio Plantarum 1: 468 1809. Willd.

Fotoğrafları

Yapısı

Dianthus leptopetalus 60 cm. büyüyebilir. Stem diktir. Seyrek dallıdır. Tohumlar kalkan biçimlidir. Petal kolu linear oblong, üst bölümü beyazımsı, slt bölümü sarımsıdır. HaziranTemmuz ve Ağustos aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Flora of Turkey

Leiopetali: Perennials. Leaf sheaths c. 2 x longer than the stem diameter immediately above the node. Flowers long pedicelled or 2-5 together. Calyx not verruculose. Petal limb pink, white or yellowish, ebarbulate, entire, subentire or dentate.
Like D.pallens but petal limb linear-oblong, whitish above, yellowish beneath, bracteoles ¼ – ⅓ calyx length, adpressed, calyx contracted markedly above. Fl. 6-8. Scree in cedar shrub, etc., 100-1800 m. II:115.

Yorum yazın