İçeriğe geç

Dianthus leptopetalus (Gece karanfili)

Gece karanfili


Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Karanfilgiller › Karanfil › Gece karanfili

Dağılımı

Bitki doğal olarak Balkanlar ve Sibirya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

60 cm büyüyebilir. Gövde diktir. Seyrek dallıdır. Tohumlar kalkan biçimlidir. Taç yaprak kolu şeritsi dikdörtgensi, üst bölümü beyazımsı, üst bölümü sarımsıdır. Dianthus pallens ile yakındır ve ondan taç yaprak ayasının şeritsi dikdörtgensi, üst bölümde beyazımsı, alt bölümde sarımsı olması ile ayırt edilir. Gölgeli bölgeleri ve nemli ya da kuru toprakları tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Gözlem

Kayalık bölgeler, yol kenarı ve makiliklerde görülür. İl genelinde bir ya da birkaç bireyden oluşan popülasyonlar halinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Gece karanfili. Peter Hadland Davis bitkinin çiçeklerini gece açtığını yazıyor ve Türkçe adı da buna işaret ediyor olmalı. Bununla birlikte arazide gün ışığında gördüğümüz tüm bireylerin çiçekleri tamamen açıktı..

Çiçek zamanı

Haziran-Ağustos ayları.

Yükseklik

100-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “tanrının çiçeği” anlamına gelir, ilk defa Theophrastus tarafından (diosanthos / διόσανθος) kullanılmıştır. Cins Antik Yunan tanrısı Zeus’a adanmıştır. Tür adı Antik Yunanca “ince taç yapraklı” anlamına gelir. Türün taç yaprak yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “petalis lanceolatis integerrimis” (taç yapraklar tamamen mızraksı) olarak belirtilmiştir.

Dianthus, adını tanrı Jüpiter’den almaktadır ve Yunanca Tanrı’nın çiçeği anlamına gelmektedir. Jüpiter, Hellen mitolojisindeki Zeus’un karşılığıdır. Cennetin ve yeryüzünün efendisi olarak kabul edilen Jüpiter; tanrıların ve insanların babası, hayatın efendisi, doğa kanunlarının kişiselleştiği varlık ve hava olaylarının tanrısıdır. Zeus ile Jüpiter arasındaki en önemli fark; Zeus’un zaman zaman insanların arasında tebdil-i kıyafet dolaşmasına rağmen, Jüpiter’in hiçbir zaman yeryüzüne inmemesidir. Roma Uygarlığı’nda karanfil, Jüpiter’in bitkisi olarak kabul edilirdi ve en erken dönemde yapılan taçlar, karanfil çiçeklerinden oluşurdu.

Fotoğrafları

Literatür

Enumeratio Plantarum 1: 468 1809. Willd.

Bir Yorum Yazın