İçeriğe geç

Dianthus corymbosus (Dallı karanfil)

Dallı karanfil


Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Karanfilgiller › Karanfil › Dallı karanfil

Dağılımı

Bitki doğal olarak Balkanlar ve Türkiye’de yayılış gösterir.

Genel bilgiler

10 ila 45 cm büyüyebilir. Gövde genellikle salgılı tüylü ve tabanda dallıdır. Taban yaprakları çiçeklenme zamanı kurumuş olur, bunlar şeritsi ve 3 ila 5 cm uzunluğundadır. Gövde yaprakları şeritsi, sipsivri, 2 ila 4 cm uzunluğunda ve 2 ila 2,5 mm genişliğindedir. Çiçekler genellikle çift olarak bulunurlar. Çiçekler gösterişlidir ve 5 cm çapındadır. Çiçek zamanı kısır sürgünler görülmez. Taç yapraklar testere dişli uçlu, kırmızı renkli ve genellikle beyaz noktalıdır. Çanak silindiriktir. Taban yaprakları 3 ila 5 cm uzunluğundadır. Bunlar şeritsi ve salgılı tüylüdür. Güneşli bölgeleri, geçirgen, nemli ya da kuru toprağı tercih eder.

Gözlem

Orman açıklıkları, çayırlar ve makiliklerde görülür. Gebze ilçesinde kalabalık popülasyonlar halinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Dallı karanfil.

Çiçek zamanı

Haziran-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1400 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “tanrının çiçeği” anlamına gelir, ilk defa Theophrastus tarafından (diosanthos / διόσανθος) kullanılmıştır. Cins Antik Yunan tanrısı Zeus’a adanmıştır. Tür adı Latince “demet ya da küme halinde” anlamına gelir. Türün gövde durumuna işaret eder. Özgün tanımda bu “caule corymboso divaricato multifloro pubescente” olarak belirtilmiştir.

Dianthus, adını tanrı Jüpiter’den almaktadır ve Yunanca Tanrı’nın çiçeği anlamına gelmektedir. Jüpiter, Hellen mitolojisindeki Zeus’un karşılığıdır. Cennetin ve yeryüzünün efendisi olarak kabul edilen Jüpiter; tanrıların ve insanların babası, hayatın efendisi, doğa kanunlarının kişiselleştiği varlık ve hava olaylarının tanrısıdır. Zeus ile Jüpiter arasındaki en önemli fark; Zeus’un zaman zaman insanların arasında tebdil-i kıyafet dolaşmasına rağmen, Jüpiter’in hiçbir zaman yeryüzüne inmemesidir. Roma Uygarlığı’nda karanfil, Jüpiter’in bitkisi olarak kabul edilirdi ve en erken dönemde yapılan taçlar, karanfil çiçeklerinden oluşurdu.

Fotoğrafları

Literatür

Florae Graecae Prodromus 1: 285. 1809. Sm.

Bir Yorum Yazın