Site icon Kocaeli Bitkileri

Dianthus caryophyllus (Karanfil)

Karanfil


Anahtar kelimeler: Süs bitkisi, Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Kozmetik.

Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Karanfilgiller › Karanfil › Karanfil

Dağılımı

Bitki olasılıkla Akdeniz havzası orijinlidir ancak çok erken dönemde yetiştirilmeye başlandığı için gerçek anavatanı kesin olarak bilinmemektedir.

Genel bilgiler

Çok yıllık bir bitkidir. 80 cm büyüyebilir. Yapraklar tozsu grimsi yeşil ila mavi yeşil renkli, ince ve 15 cm uzunluğundadır. Çiçekler tek ya da beş arası sayıda küme halinde, 3 ila 5 cm çapında, hoş kokulu ve pembemsi mor renklidir. Dört ila altı arası sayıda, yumurtamsı ve ince uçlu yaprak çanağı çevreler. Geçirgen toprağı ve güneşli bölgeleri tercih eder.

Gözlem

Yol kenarı, bahçe ve mezarlıklarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Karanfil.

Çiçek zamanı

Haziran-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “tanrının çiçeği” anlamına gelir, ilk defa Theophrastus tarafından (diosanthos / διόσανθος) kullanılmıştır. Cins Antik Yunan tanrısı Zeus’a adanmıştır. Tür adı Latince “karanfil” anlamına gelir. Kokusunun gerçek karanfil olan Caryophyllus aromaticus‘a benzemesine işaret eder.

Dianthus, adını tanrı Jüpiter’den almaktadır ve Yunanca Tanrı’nın çiçeği anlamına gelmektedir. Jüpiter, Hellen mitolojisindeki Zeus’un karşılığıdır. Cennetin ve yeryüzünün efendisi olarak kabul edilen Jüpiter; tanrıların ve insanların babası, hayatın efendisi, doğa kanunlarının kişiselleştiği varlık ve hava olaylarının tanrısıdır. Zeus ile Jüpiter arasındaki en önemli fark; Zeus’un zaman zaman insanların arasında tebdil-i kıyafet dolaşmasına rağmen, Jüpiter’in hiçbir zaman yeryüzüne inmemesidir. Roma Uygarlığı’nda karanfil, Jüpiter’in bitkisi olarak kabul edilirdi ve en erken dönemde yapılan taçlar, karanfil çiçeklerinden oluşurdu.

Tarihi

İslâm inancına göre lale Allah’ı, karanfil ise Muhammed’i simgeler ve bu nedenle dini yapılara lale ile birlikte sıklıkla işlenmiştir.

Mutfak

Çiçekleri çeşitli gıdalarda çeşni olarak kullanılır. Çiçeklerinden şurup yapılır.

Geleneksel tıp

Mide rahatsızlıklarında ve ateş düşürücü olarak kullanılmıştır. Parazit düşürücüdür. Çiçekler spazm çözücü, kalp ilacı, terletici ve sakinleştiricidir.

Biliyor musunuz?

Çiçeklerinden elde edilen yağ parfüm yapımında kullanılır. Yaprakları sabun ikamesi olarak kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 410. 1753. L.

Exit mobile version