Site icon Kocaeli Bitkileri

Dianthus carthusianorum (Dağ karanfili)

Dağ karanfili


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Karanfilgiller › Karanfil › Dağ karanfili

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

60 cm büyüyebilir. Gövde dik, basit ya da dallıdır. Yapraklar ince, 7 cm uzunluğunda ve 5 mm genişliğindedir. Çiçek kurulu sıkıdır ve 4 ila 15 arası çiçek bulundurur. Çiçekler 20 mm genişliğindedir. Bunlar koyu pembe ya da mor renkli, nadiren beyazdır ve altı ila yirmi çiçeğin bulunduğu kümeler halindedir. Popüler bir süs bitkisidir. Güneşli bölgeleri ve geçirgen toprakları tercih eder. Tohumdan üretilir ve tohumlar bir ila iki hafta arasında çimlenir. Yetiştirilmesi kolay bir bitkidir.

Gözlem

Orman açıklıkları, yamaçlar ve yol kenarında görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Dağ karanfili.

Çiçek zamanı

Haziran-Eylül ayları.

Yükseklik

0-700 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “tanrının çiçeği” anlamına gelir, ilk defa Theophrastus tarafından (diosanthos / διόσανθος) kullanılmıştır. Cins Antik Yunan tanrısı Zeus’a adanmıştır. Tür adı Latince “Carthusian” anlamına gelir. Fransa’da etkili olmuş bir Katolik tarikatı. Bitkinin, Carthusian rahipleri tarafından kas ağrısı ve romatizma tedavisinde kullanılmasına işaret eder. Tarikat üyelerinin kendilerine ait sınırları belirlenmiş bahçeleri vardır.

Dianthus, adını tanrı Jüpiter’den almaktadır ve Yunanca Tanrı’nın çiçeği anlamına gelmektedir. Jüpiter, Hellen mitolojisindeki Zeus’un karşılığıdır. Cennetin ve yeryüzünün efendisi olarak kabul edilen Jüpiter; tanrıların ve insanların babası, hayatın efendisi, doğa kanunlarının kişiselleştiği varlık ve hava olaylarının tanrısıdır. Zeus ile Jüpiter arasındaki en önemli fark; Zeus’un zaman zaman insanların arasında tebdil-i kıyafet dolaşmasına rağmen, Jüpiter’in hiçbir zaman yeryüzüne inmemesidir. Roma Uygarlığı’nda karanfil, Jüpiter’in bitkisi olarak kabul edilirdi ve en erken dönemde yapılan taçlar, karanfil çiçeklerinden oluşurdu.

Geleneksel tıp

Suyu çeşitli cilt sorunlarında haricen, parazitlere karşı ise dahilen kullanılır. Ağrı kesici, iltihap giderici ve yumuşatıcıdır.

Dioscorides: Büzücüdür. Hem ruh hem de beden sağlığı için etkilidir. Kökü kırmızıdır ve güzel kokar. Baş yaralanmalarında etkilidir. Yara ve kırık kemikleri tedavi etmede kullanılır. Baş ağrısı gidericidir.

Biliyor musunuz?

Tozlaşma belirli kelebek türleri tarafından yapılır ve bu nedenle bazı doğal popülasyonlar yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 409 1753. L.

Exit mobile version