İçeriğe geç

Dianthus carmelitarum (Samsu)

Samsu


Anahtar kelimeler: Endemik.

Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Karanfilgiller › Karanfil › Samsu

Dağılımı

Bitki doğal olarak sadece Türkiye’de yayılış gösterir.

Genel bilgiler

40 cm büyüyebilir. Yapraklar şeritsi ila şeritsi mızraksı, uzun sipsivri ve 1,5 ila 2,5 mm genişliğindedir. Bırahteler yeşil, mızraksı, uzun sipsivri ve çiçek başlarından uzundur. Çanak mor, silindirik, mızraksı ve uzun sipsivridir. Taç yaprak kolu 5 ila 7 mm uzunluğunda, dişli, sakallı ve parlak kırmızı renklidir.

Gözlem

Orman açıklıkları ve çalılıklarda görülür. Karamürsel ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Samsu, Karadeniz karanfili. Bu adlar Dianthus artwinensis için kullanılır ancak bu türün durumu şüphelidir ve bazı kaynaklarda cari türün sinonimi olarak verilmektedir.

Çiçek zamanı

Haziran-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “tanrının çiçeği” anlamına gelir, ilk defa Theophrastus tarafından (diosanthos / διόσανθος) kullanılmıştır. Cins Antik Yunan tanrısı Zeus’a adanmıştır. Tür adı Latince “Karmelitler” anlamına gelir. Özellikle Kudüs çevresinde etkili olan Katolik bir tarikatın adıdır. Bu tarikatın Türkiye’nin kuzeyinde yayılış gösteren bu karanfille ilgisini çözemedik. George François Reuter’ın özgün tanımında “Habitat in monte Techdagh Armeniae” ifadesinde geçen Techdagh, tarikatın etki alanından oldukça uzak olan Erzurum’daki Palandöken dağıdır. Sonraki sayfada göreceğimiz Dianthus carthusianorum türü de adını Carthusian tarikatından almaktadır ve belki de bağıntı yine aynı şekildedir.

Dianthus, adını tanrı Jüpiter’den almaktadır ve Yunanca Tanrı’nın çiçeği anlamına gelmektedir. Jüpiter, Hellen mitolojisindeki Zeus’un karşılığıdır. Cennetin ve yeryüzünün efendisi olarak kabul edilen Jüpiter; tanrıların ve insanların babası, hayatın efendisi, doğa kanunlarının kişiselleştiği varlık ve hava olaylarının tanrısıdır. Zeus ile Jüpiter arasındaki en önemli fark; Zeus’un zaman zaman insanların arasında tebdil-i kıyafet dolaşmasına rağmen, Jüpiter’in hiçbir zaman yeryüzüne inmemesidir. Roma Uygarlığı’nda karanfil, Jüpiter’in bitkisi olarak kabul edilirdi ve en erken dönemde yapılan taçlar, karanfil çiçeklerinden oluşurdu.

Fotoğrafları

Literatür

Flora Orientalis 1: 512. 1867. Reut. ex Boiss.

Bir Yorum Yazın