Dianthus capitatus (Baş karanfil)

derleyen:

Özet

Dianthus capitatus (Baş karanfil) genelde kumlu alanlarda yetişen ve yaz aylarında çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Caryophyllales

Karanfil takımı

Caryophyllaceae

Karanfilgiller

Dianthus

Karanfil

Tanımı

Dianthus capitatus (Baş karanfil) genellikle 25 ila 60 cm büyüyebilen bir bitkidir. Yapraklar şeritsi, uzun sipsivri uçlu ve 2 ila 3,5 mm genişliğindedir. En tepedeki yaprakların tabanı geniştir. Bırahte yumurtamsı yüreksi, derimsi, solgun, ucu yeşil renkli ve çiçek başları ile aynı uzunluktadır. İkincil bırahte dört adet, hayli geniş yumurtamsı, yüreksi sivri çıkıntılı, derimsi, solgun ve çanak uzunluğunun ¾ uzunluğundadır. Çiçek başı yaklaşık on iki çiçeklidir. Çanak 14 ila 23 mm uzunluğunda, 3,5 ila 4,5 mm genişliğinde, ortada en geniş, dişler 3,5 ila 5,5 mm uzunluğunda, mızraksı, mukronat, kenarları kuruzarsı ya da zaman zaman kirpiklidir. Taç yaprak ayası kırmızı renkli, 4 ila 5,5 mm uzunluğunda ve dişlidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Balkanlar, Rusya ve Sibirya’da yayılış gösterir. [Harita, Alt türler] Kumlu bölgelerde görülen bitki umumiyetle haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 200 metreye kadar olan rakımlarda Karamürsel ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde baş karanfil adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca tanrının çiçeği anlamına gelir. İlk defa Theophrastus tarafından (diosanthos / διόσανθος) kullanılmıştır. Cins Antik Yunan tanrısı Zeus’a adanmıştır. Jüpiter, Hellen mitolojisindeki Zeus’un karşılığıdır. Cennetin ve yeryüzünün efendisi olarak kabul edilen Jüpiter; tanrıların ve insanların babası, hayatın efendisi, doğa kanunlarının kişiselleştiği varlık ve hava olaylarının tanrısıdır. Zeus ile Jüpiter arasındaki en önemli fark; Zeus’un zaman zaman insanların arasında tebdil-i kıyafet dolaşmasına rağmen, Jüpiter’in hiçbir zaman yeryüzüne inmemesidir. Roma Uygarlığı’nda karanfil, Jüpiter’in bitkisi olarak kabul edilirdi. En erken dönemde yapılan taçlar, özellikle karanfil çiçeklerinden oluşurdu.

Cinsin Türkçe adı olan karanfil yaygın bir kullanıma sahiptir ancak hiç biri bu cins için değildir. Kullanımı bilinen türler; Syzygium aromaticumClinopodium nepeta ve Ocimum × africanum’dur. Kelime, Syzygium aromaticum’un yayılış alanı olan Güneydoğu Asya orijinlidir. Bitkinin önceki adı Caryophyllus aromaticus’tur ve cins adı olan caryophyllus karanfil ile benzer kokuya sahip olan Dianthus caryophyllus için de kullanılmıştır. Buna göre, karışıklığın kaynağı da bu olsa gerektir. Tür adı Latince top başlı anlamına gelir ve açık bir şekilde çiçek kurulunun yapısına işaret eder.

Fotoğrafları