İçeriğe geç

Delphinium fissum subsp. anatolicum (Özge hezaren)

Özge hezaren


Anahtar kelimeler: Endemik.

Dolaşım

Bitkiler › Düğünçiçeği takımı › Düğünçiçeğigiller › Hezaren › Özge hezaren

Dağılımı

Bitki doğal olarak sadece Türkiye’de yayılış gösterir.

Genel bilgiler

60 ila 100 cm büyüyebilir. Gövde silindirik, çizgili ve tüysüzdür. Gövde yaprakları uzun saplıdır, alt yapraklar 7 ila 18 cm uzunluğundadır. Salkım dikdörtgensi şeritsi, 3 ila 3,5 cm genişliğindedir. Bırahte ve ikincil bırahteler şeritsidir ve kenarları zarsı değildir. Çiçekler kirli beyaz ya da koyu mavi renklidir. Folikül tüysüzdür.

Gözlem

Ormanlık alanlar, kayalık bölgeler ve dere kenarında görülür. Kartepe ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Fotoğraf örnekleri tür düzeyindedir ve Prof. Henry Brisse’ın izni ile alınmıştır.

Yaygın adları

Özge hezaren.

Çiçek zamanı

Haziran-Ağustos ayları.

Yükseklik

1000-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “rahim” ve/veya “yunus balığı” anlamına gelir. Bu durumda mahmuzun şeklinin yunus balığının dorsal yüzgecine benzemesi ile bağ kurulmuş gözüküyor. Bitkiler ayrıca rahim sorunlarının tedavisinde de kullanılmış olabilir, geleneksel bitki isimleri çoğunlukla tedavi ettikleri hastalıklarla bağlantılı isimlere sahiptir. Cinsin Türkçe adı olan “hezaren” Farsça kökenlidir ve “bin renkli” anlamına gelir. Gerçekten de Delphinium türleri çiçekleri mavi, mor, kırmızı, beyaz ve sarı renklerinde olur. Tür adı Latince “ayrık” anlamına gelir. Alttür adı ise Latince “Anadolu” anlamına gelir. Alttür Anadolu’ya özgüdür.

Fotoğrafları

Literatür

Notes from the Royal Botanic Garden, Edinburgh 22: 404. 1958. Chowdhuri & P.H.Davis

Bir Yorum Yazın