İçeriğe geç

Delphinium consolida subsp. paniculatum (Horoz kuyruğu)

Bitkiler › Düğünçiçeği takımı › Düğünçiçeğigiller › Hezaren › Horoz kuyruğu

Tıbbi bitkiZehirli bitki.

30 ila 80 cm büyüyebilir. Gövde dik, ince ve çatal dallıdır. Kökü oldukça uzundur ve bu nedenle kuraklığa dayanıklıdır. Salkım birkaç çiçekten oluşur. Yapraklar almaşlı dizilişli, derin kesikli şeritsi ve sivridir. Bırahteler düzdür ve saptan daha kısadırlar. İkincil bırahteler almaşlı dizilişlidir ve çiçeklerin tabanına erişmezler. Çiçekler 20 ila 26 mm uzunluğunda ve menekşe mavisi rengindedir. Mahmuz, üstteki çanak yapraktan daha uzundur. Taç üç lobludur ve yanal loblar yuvarlaktır. Folikül ters yumurtamsı dikdörtgensi, uzun gagalı ve yarı diktir. Güneşli bölgeleri ve kuru ya da nemli toprakları tercih eder.

Bitki doğal olarak batı Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler]

Tarla, çayır ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Ekili alanlara bağlı olan tür bu alanlarda kullanılan ilaçlar nedeniyle sürekli kan kaybetmektedir.

Dilimizde Horozkuyruğu, Tarla hazeranı ve Yabani kuş ayağı adları ile bilinmektedir.

Haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Müshil etkilidir. Haricen cilt parazitlerini gidermek için uygulanır. Tohumları parazit düşürücü, idrar söktürücü, uyuşturucu ve damar genişleticidir. Ödem ve astım vakalarında kullanılmıştır.

Özellikle tohumları olmak üzere bütün bölümleri zehirlidir.

Doğan, Hüseyin (2022). Delphinium consolida subsp. paniculatum (Horoz kuyruğu) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/delphinium-consolida-subsp-paniculatum/ Erişim tarihi: 6 February 2023

Bir Yorum Yazın