Site icon Kocaeli Bitkileri

Delosperma floribundum (Gündönümü)

Delosperma floribundum

Delosperma floribundum; 24/09/2023; Bayındırlık; 108 m.; yol kenarı. © Hüseyin Doğan

Tanımı

10 cm boylanabilen ve 50 cm yayılabilen bir bitkidir. Tipik olarak tabanda bir halı oluşturur. Sukulent yaprakları her dem yeşil ve 2,5 ila 5 cm uzunluğundadır. Yapraklar saydam pullarla kaplıdır. Çiçekler leylak, mor ve pembe renkli olup tabanları beyazdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Güney Afrika’da yayılış gösterir. Süs bitkisi olarak dolaşımdadır. [HaritaHerbaryum] Kocaeli ilinde bahçelerde ve balkonlarda saksı içinde ya da doğrudan toprakta görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Temmuz ve ekim ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 700 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde gündönümü adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca belirgin tohumlu anlamına gelir. Yağmur yağdığında kapsüller açılır ve tohumlar açığa çıkar, tohumlar ailedeki diğer bir çok türden farklı olarak koruyucu bir zarla kaplı değildir. Dilimizdeki buzçiçeği kelimesi cinsin İngilizce yaygın adı olan iceplantın tercüme edilmesi ile elde edilmiştir. Tür adı Latince bolca anlamına gelir. Türün yaygın adı olan halıya yakışır biçimde çok sayıda çiçek açmasına işaret eder.

Fotoğrafları

Exit mobile version