Delosperma floribundum (Gündönümü)

derleyen:

Özet

Delosperma floribundum (Gündönümü) papatya benzeri çiçekleri ve etli yaprakları nedeniyle yetiştirilen popüler bir süs bitkisidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Caryophyllales

Karanfil takımı

Aizoaceae

Makasotugiller

Delosperma

Buzçiçeği

Tanımı

Delosperma floribundum (Gündönümü) genellikle 10 ila 15 cm boylanabilen ve 50 cm yayılabilen bir bitkidir. Tipik olarak tabanda bir halı oluşturur. Sukulent yaprakları her dem yeşil ve 2,5 ila 5 cm uzunluğundadır. Yapraklar saydam pullarla kaplıdır. Çiçekler leylak, mor ve pembe renkli olup tabanları beyazdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Güney Afrika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle günümüzde Amerika ve Avrupa kıtalarında da yetiştirilmektedir. [HaritaHerbaryum] Kocaeli ilinde bahçelerde ve balkonlarda saksı içinde ya da doğrudan toprakta görülen bitki umumiyetle temmuz ve ekim ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 700 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde gündönümü adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca belirgin tohumlu anlamına gelir. Yağmur yağdığında kapsüller açılır ve tohumlar açığa çıkar, tohumlar ailedeki diğer bir çok türden farklı olarak koruyucu bir zarla kaplı değildir. Dilimizdeki buzçiçeği kelimesi cinsin İngilizce yaygın adı olan iceplantın tercüme edilmesi ile elde edilmiştir. Tür adı Latince bolca anlamına gelir ve açık bir şekilde türün yaygın adı olan halıya yakışır biçimde çok sayıda çiçek açmasına işaret eder.

Fotoğrafları