İçeriğe geç

Delosperma cooperi (Buz çiçeği)

Buz çiçeği


Anahtar kelimeler: Süs bitkisi, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Makasotugiller › Buzçiçeği › Buz çiçeği

Dağılımı

Bitki doğal olarak Güney Afrika’da yayılış gösterir. Süs bitkisi olarak dolaşımdadır.

Genel bilgiler

15 cm büyüyebilir. Sukulent bir türdür. Çok sayıda çiçek üretir ve çiçekler uzun süre kalır. Yapraklar etli, şeritsi ve basittir ve 4 cm uzunluğundadır. Bunlar kış aylarında kırmızıya döner. Yapraklarından çoğaltılmaları mümkündür. Gövde, eğer koşullar uygunsa aşağı doğru sarkar. Kök sistemi de etlidir ve herhangi bir sorun halinde bitkinin kısa sürede toparlanmasını sağlar. Kuru olan toprakta ve doğrudan güneşi aldıklarında ideal gelişme seviyesine ulaşırlar. Topraklarının suyu tutucu olmaması önemlidir ve hatta doğal ortamlarında genellikle kayalık bölgeleri tercih ederler. Donlara dayanıklı olmaları onları popüler bir süs bitkisi haline getirmiştir. Bitkinin çok sayıda farklı renk ve çiçek biçimine sahip melezi vardır.

Gözlem

Kocaeli ilinde bahçelerde ve balkonlarda saksı içinde ya da doğrudan toprakta görülür. Derince ve İzmit ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Buz çiçeği, Pembe halı. Işığı kıran ve yansıtan tüylere sahiptirler ve bu durum yapraklar üzerinde küçük buz kristalleri varmış izlenimi uyandırır.

Çiçek zamanı

Temmuz-Ekim ayları.

Yükseklik

0-700 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “belirgin tohumlu” anlamına gelir. Yağmur yağdığında kapsüller açılır ve tohumlar açığa çıkar, tohumlar ailedeki diğer bir çok türden farklı olarak koruyucu bir zarla kaplı değildir. Dilimizdeki “buzçiçeği” kelimesi cinsin İngilizce yaygın adı olan “iceplant”ın tercüme edilmesi ile elde edilmiştir. Tür adı Antik Latince “Thomas Cooper’a” anlamına gelir. 1815 – 1913 yılları arasında yaşamış İngiliz bitki koleksiyoneridir.

Fotoğrafları

Literatür

Flowering Plants of South Africa 7: t. 261. 1927. (Hook.f.) L.Bolus

Bir Yorum Yazın