İçeriğe geç

Datura stramonium (Boru çiçeği)

Datura stramonium

Boru çiçeği


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiZehirli bitki, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Patlıcan takımı › Patlıcangiller › Boruçiçeği › Boru çiçeği

Dağılımı

Doğal olarak orta Amerika’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

1.5 metre büyüyebilir. Kötü kokulu, dik ve kolay dallanan bir bitkidir. Kök uzun, kalın lifli ve beyazdır. Gövde kalın, dik, yapraklı, pürüzsüz ve soluk sarı-yeşildir. Gövde dalları çatallar oluşturur, çatallardan yaprak ve dik çiçekler gelişir. Yapraklar 8 ila 20 cm uzunluğunda, pürüzsüz, tırtıklı ve düzensiz dalgalıdır. Üst yapraklar koyu, alt yapraklar açık yeşildir. Yapraklar acı ve mide bulandırıcıdır. Kokulu, trompet biçimli çiçekler 6 ila 9 cm uzunluğunda, kremsi ya da mor renklidir. Çanak uzun ve boru biçimli, alt bölümde şişik ve keskin dişlidir. Çiçekler erseliktir. Tohumlar ağustos ve ekim arası olgunlaşır.

Gözlem

Tahrip edilmiş araziler, çayır ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Boru çiçeği, Abızambak, Abuzambak, Bostan karanfili, Büyü otu, Cin otu, Kokar ot, Kokar otu, Sihirbaz otu, Şeytan tuzluğu, Şeytan elması, Şeytan otu, Tatala, Tatula, Tatüle, Datula, Yeleşik, Afyonotu, Eşekdikeni, Eşekotu, Mandacık, Mandalak, Deli patpat.

Çiçek zamanı

Mayıs-Kasım ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Sanskritçe “delilik” anlamına gelir. Cinsin insan üzerindeki anormal etkilerine işaret eder. Tür adı etimolojisi açık değildir, boruçiçeğini tanımlamak için ilk defa ortaçağda kullanılmıştır.

Geleneksel tıp

Astım tedavisinde ve ameliyat esnasında analjezik olarak kullanılır. Güçlü bir halusinojendir. Ağrıyı hafifletir ve iyileşmeyi hızlandırır. Parkinson hastalığı, astım, ağız kuruluğu, baş dönmesi, halüsinasyon ve komada kullanılır. Meyvesinin suyu ve kepek ve saç dökülmesinde kullanılır. Tohumları hemoroit ve egzama vakalarında kullanılır. Astım ve diş ağrısı tedavisinde de kullanılır.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 179. 1753. L.

“Datura stramonium (Boru çiçeği)” hakkında 1 yorum

Bir Yorum Yazın