İçeriğe geç

Datura stramonium (Boru çiçeği)

Bitkiler › Patlıcan takımı › Patlıcangiller › Boruçiçeği › Boru çiçeği

Tıbbi bitkiZehirli bitki, Neofit bitki.

1.5 metre büyüyebilir. Kötü kokulu, dik ve kolay dallanan bir bitkidir. Kök uzun, kalın lifli ve beyazdır. Gövde kalın, dik, yapraklı, pürüzsüz ve soluk sarı-yeşildir. Gövde dalları çatallar oluşturur, çatallardan yaprak ve dik çiçekler gelişir. Yapraklar 8 ila 20 cm uzunluğunda, pürüzsüz, tırtıklı ve düzensiz dalgalıdır. Üst yapraklar koyu, alt yapraklar açık yeşildir. Yapraklar acı ve mide bulandırıcıdır. Kokulu, trompet biçimli çiçekler 6 ila 9 cm uzunluğunda, kremsi ya da mor renklidir. Çanak uzun ve boru biçimli, alt bölümde şişik ve keskin dişlidir. Çiçekler erseliktir. Tohumlar ağustos ve ekim arası olgunlaşır.

Doğal olarak orta Amerika’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Tahrip edilmiş araziler, çayır ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Boru çiçeği, Abızambak, Abuzambak, Bostan karanfili, Büyü otu, Cin otu, Kokar ot, Kokar otu, Sihirbaz otu, Şeytan tuzluğu, Şeytan elması, Şeytan otu, Tatala, Tatula, Tatüle, Datula, Yeleşik, Afyonotu, Eşekdikeni, Eşekotu, Mandacık, Mandalak ve Deli patpat adları ile bilinmektedir.

Mayıs ve kasım ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Astım tedavisinde ve ameliyat esnasında analjezik olarak kullanılır. Güçlü bir halusinojendir. Ağrıyı hafifletir ve iyileşmeyi hızlandırır. Parkinson hastalığı, astım, ağız kuruluğu, baş dönmesi, halüsinasyon ve komada kullanılır. Meyvesinin suyu ve kepek ve saç dökülmesinde kullanılır. Tohumları hemoroit ve egzama vakalarında kullanılır. Astım ve diş ağrısı tedavisinde de kullanılır.

Tıbbi dozun üzerinde kullanılması ölüme neden olur. Uyuşturucu ve zehirlidir.

Doğan, Hüseyin (2022). Datura stramonium (Boru çiçeği) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/datura-stramonium/ Erişim tarihi: 29 January 2023

“Datura stramonium (Boru çiçeği)” hakkında 1 yorum

Bir Yorum Yazın