Datisca cannabina (Renk otu)

Tanımı

1 ila 2 metre kadar büyür. Gövde diktir. Yapraklar teleksi, yaprakçıklar mızraksıdır. Yapraklar 3 ila 7 arası tırtıklı yaprakçığa bölünmüştür ve derince dişlidir. Bunlar 6 ila 14 cm uzunluğundadır. Dişi çiçekler sarı renkli. Taç yaprak görülmez. Çiçekler iki evciklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Kafkasya ve doğu Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Ormanlık alanlar, yamaçlar ve dere kenarlarında görülür. Başiskele ve Gölcük ilçelerinde gözlemlenmiştir. Haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Bilgi

Kökünden sarı boya elde edilir.

Tıp

Yapraklar ve çiçekli gövdeler idrar söktürücü, ateş düşürücü ve müshildir. Romatizmanın tedavisinde kök, yatıştırıcı olarak kullanılır. Ayrıca çürük dişlere uygulanır.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca iyileştirme anlamına gelir. Cinsin tıbbi özelliklerine işaret eder. Tür adı Latince kenevir anlamına gelir. Türün yapraklarının Cannabis sativa (kenevir) yapraklarına benzemesine işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Cannabis lutea sterilis”tir.

Türkçe adları

Dilimizde renkotu, geharenk, gence, geneç, renkli ot ve yalancı kenevir adları ile bilinmektedir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

“Datisca cannabina (Renk otu)” için bir cevap

  1. Abdullah avatarı
    Abdullah

    Renk otunu alan birileri varmı?

Görüşünüzü Yazın